داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
در پی بارندگی در افغانستان و روان شدن سیلاب؛
گونه های جانوری و گیاهی ​تالاب هامون احیا شد/ مشاهده کهن ترین گونه جانوری جهان در این تالاب
کد مطلب: ۶۶۶۹۹
تاریخ انتشار:شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از مشاهده قدیمی ترین گونه جانوری در حال انقراض در تالاب هامون خبر داد.
گونه های جانوری و گیاهی ​تالاب هامون احیا شد/ مشاهده کهن ترین گونه جانوری جهان در این تالاب
به گزارش اوشیدا؛ وحید پورمردان در گفتگو با عصرهامون اظهار کرد: پس از نزدیک به دو دهه خشکسالی در منطقه سیستان و آبگیری بخش هایی از تالاب بین المللی هامون پس از بارندگی در افغانستان و روان شدن سیلاب دشتمال به سوی تالاب، شاهد احیای گونه های جانوری و گیاهی تالابی بودیم.

وی افزود: یکی از گونه های جانوری که پس از آبگیری بخش هایی از تالاب در دامنه کوه خواجه مشاهده شد، سخت پوست آبزی با نام علمی Triops Cancriformis است که در دنیا به نام "فسیل زنده" نام گذاری شده و از گونه های سخت پوست آبزی در آب های شیرین جهان می باشد این گونه جزو گونه های در معرض انقراض ایالت متحده و اروپا رده بندی شده است.

پورمردان خاطرنشان کرد: علت نام گذاری این گونه، قدمت حیات ۳۰۰-۲۰۰ میلیون سال آن در کره زمین است. این گونه سخت پوست را به دلیل تشابه ظاهری آن با نوزاد وزغ گاهاً میگوی بچه وزغی نیز می نامند.

به گفته پورمردان؛ اندازه این گونه معمولاً تا 6 سانتیمتر می باشد و در شرایط طبیعی تا ۱۱ سانتیمتر هم گزارش شده است. این گونه اواخر دوره کربونیفر و تریاسیک به علت تحمل بالای شرایط محیطی سخت از جمله درجه حرارتهای حدّی، اسیدیته ۶ تا ۱۰ بافت خاک و خشکسالی های طولانی توانسته با تشکیل سیست (Cyst)مقاوم در زیر گل و لای و رسوبات خشک تالاب ها و پیکره های آب شیرین ادامه حیات دهد و در صورت فراهم شدن شرایط زیست نرمال ظرف دو هفته ادامه مراحل رشد خود را تا مرحله بالینی از سر گیرد و دوره عمر آن تا ۹۰ روز ادامه داشته باشد.

وی در پایان بیان کرد: این گونه از پشه هایی همچون آنوفل (عامل بیماری مالاریا) و حتی علف های هرز داخل تالاب ها تغذیه می کند از این رو به عنوان روش کنترل بیولوژیک در برکه های آبی و مزارع کشاورزی ایفای نقش می کند و تا کنون حدود ۱۰ گونه از جنس Triops در جهان شناسایی شده که حضور این گونه فسیل زنده نوید سالی آباد در منطقه سیستان و تالاب بین المللی هامون است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark