داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
ظرفیتی که نادیده گرفته می شود؛
زخم بی مهری بر پیکر آثار باستانی سیستان
کد مطلب: ۷۲۸۴۵
تاریخ انتشار:سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۸
همه گردشگران، منطقه سیستان را از نظر باستانی بسیار غنی می دانند وجود تاریخ پنج هزار ساله و همچنین آثار باستانی که هنوز شکل ظاهری خود را حفظ کرده اند چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
زخم بی مهری بر پیکر آثار باستانی سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ شمال سیستان و بلوچستان به دلیل وجود آثار باستانی متعدد همواره مورد توجه بازدید کنندگان و همچنین باستان شناسان بوده است که از مهمترین این آثار می توان به شهر سوخته با قدمت پنج هزار سال اشاره کرد.

اما یکی از مهمترین دلایلی که زخم تاریخی در منطقه سیستان را با درد بیشتری همراه می کند عدم توجه مسئولان به آثار باستانی موجود در این منطقه است.

همه گردشگران، منطقه سیستان را از نظر باستانی بسیار غنی می دانند وجود تاریخ پنج هزار ساله و همچنین آثار باستانی که هنوز شکل ظاهری خود را حفظ کرده اند چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

در سال های اخیر بسیاری از افراد برای دستیابی به گنج های خیالی در این آثار باستانی دست به تخریب برخی از این مناطق زده اند که از مهمترین آنها می توان به آتشکده کرکویه در شهرستان هیرمند اشاره کرد.


سیستان ظرفیت عظیمی در بخش گردشگری دارد

احسان قنبر دادی، مدیر انجمن مردم نهاد دوسداران شهر باد و آفتاب که در سال های اخیر اقدام به جذب گردشگر برای منطقه سیستان کرده است در این خصوص به خبرنگار ما گفت: منطقه سیستان دارای تاریخ چند هزار ساله است و اکنون برخی از افراد سودجود به دور از چشم مسئولان این تاریخ را هدف قرار داده اند.

وی افزود: افسوس می خوریم برای تاریخ زنده ای که امروز وجود دارد و فردا در کار نخواهد بود، اگر آثار باستانی به این شکل رها بماند بسیاری از آنها به دست افراد سودجو از بین خواهد رفت.

وی همچنین به مشکلات بخش گردشگری اشاره کرد وگفت: باید توجه بیشتری به صنعت گردشگری در سیستان شود مثلا سهمیه ای سوخت خودرو برای انجمن هایی همانند ما در نظر گرفته شود تا بتوانیم بخشی از هزینه های شخصی را کاهش دهیم.


به دنبال جذب خیرین میراث فرهنگی هستیم

حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در سال های اخیر ما همانند خیرینی که در سیستان مدرسه می سازند و یا در سلامت همراه مردم هستند برای میراث فرهنگی هم در نظر گرفته ایم تا در این راه کمک حال سیستان باشند.

وی افزود: هم اکنون نیز در منطقه سیستان حساب بانکی برای خیرین میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است تا بتوانم بخشی از تاریخ چند هزار ساله خود را در این منطقه حفظ کنیم.

دهمرده ادامه داد: برای ما اهمیت دارد که زیر ساخت های گردشگری در سیستان را ایجاد کنیم تا استعداد هایی که در این زمینه وجود دارد شکوفا شود.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سهم میراث فرهنگی در مجلس و بودجه کشور بسیار کم است لذا ما همانند آن چیزی که در آموزش و پرورش وجود دارد که خیرین در مناطق محروم اقدام به ساخت مدرسه می کنند در نظر داریم تا از ظرفیت بخش خصوصی برای میراث فرهنگی نیز استفاده کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: منطقه سیستان از نظر فرهنگی و گردشگیری سرآمد است تنها شهر سوخته قدمتی ۵ هزار ساله دارد که شهر اولین های جهان به شمار می رود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark