داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
گزارشی از ناکامی های چشم گیر در برنامه اقدام جامع مشترک؛
از بحران عملیاتی شدن برجام در کلام صالحی تا مذاکره مجدد در ادبیات روحانی
کد مطلب: ۴۴۵۳۰
تاریخ انتشار:شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۰
حالا که وارد فاز اجرایی برجام شده ایم مقامات رسمی دولت یازدهم از برخی ناکامی های چشم گیر در دستاوردهای آن خبر می دهند.
گزارشی از ناکامی های چشم گیر در برنامه اقدام جامع مشترک؛
از بحران عملیاتی شدن برجام در کلام صالحی تا مذاکره مجدد در ادبیات روحانی
گزارشی از ناکامی های چشم گیر در برنامه اقدام جامع مشترک؛ از بحران عملیاتی شدن برجام در کلام صالحی تا مذاکره مجدد در ادبیات روحانی
به گزارش اوشیدا، برجام و تمامی هیاهیوهای پیش و پس از آن با تمام نقاط قوت و ضعفی که داشت به مرحله اجرایی شدن رسید و حالا نوبت آن است تا فارق از تمامی نگاه های جناحی و سیاسی از پشت عینک واقعیت به دستاوردهای آن نگریسته شود و حالا که وارد فاز اجرایی برجام شده ایم مقامات رسمی دولت یازدهم از برخی ناکامی های چشم گیر در دستاوردهای آن خبر می دهند.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و عضو تیم مذاکره کننده دولت یازدهم اینگونه از قصور در اجرای برجام خبر می دهد ونام آن را "بحران" می گذارد: " غرب در اجرای تعهدات برجام تأخیر دارد و تحریم‌ها به صورت کامل رفع نشده اند و ما در سازمان انرژی اتمی منتظریم وزارت خارجه این بحران را حل کند." در سویی دیگر مجيد تخت روانچي، معاون وزير خارجه و عضو تيم مذاكره كننده هسته‌اي ايران " ترس بانكداران اروپايي را بي‌اساس دانسته و نسبت به تاخير در اين همكاري‌هاي بانكي هشدار" داده‌است معنای این سخنان آقای روانچی اما این است که تحریم های سوئیفت هنوز پابرجاست و بانک های ایرانی به تمامه از دایره تنگ تحریم های مالی- بانکی خارج نشده اند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که رئیس جمهور معتقد است که نباید در اینباره به سخنان آقای صالحی رجوع شود. خبرنگار یکی از خبرگزاری های فعال در کشور از آقای رئیس جمهور پرسیدند: " با گذشت ۴۰ روز از اجرای برجام رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرده است طرف غربی در برداشتن برخی تعهدات از جمله تحریم‌های بانکی تأخیر داشته و رئیس مجلس و سفیر آلمان نیز این موضوع را تایید کردند، چرا؟" آقای رئیس جمهور به این سوال اینگونه پاسخ دادند: " صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی است و در زمینه مسائل اتمی هرچه بگوید صاحبنظر است ولی وزیر امور خارجه، وزیر اقتصاد یا رئیس بانک مرکزی نیست بنابراین می‌توانید درباره انرژی اتمی از وی سوال کنید."

آقای صالحی اما همانطور که ذکر شد، از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده دولت فعلی بوده و هستند و حالا به دلایلی نامعلومی نباید مورد رجوع قرار بگیرند! بحران در پرونده اجرایی شدن برجام حالا اما به بحثی داغ تبدیل شده است. برخی منتقدین اشاره می کنند که از زمان شروع مذاکرات نسبت به وقایع آینده هشدار داده بودند از جمله بدعهدی ها و زیر میز زدن های طرف آمریکایی – غربی که لازم است برای عدم وقوع آن تضمین های لازم از آنها گرفته شود و به دلیل نگرفتن همین تضمین هاست که امروز اجرای برجام با کندی مواجه شده است.

منتقدین اشاره می کنند که تمامی تعهدهای طرف ایرانی به صورتی کاملا نامتناظر در حال اجرایی شدن است در حالی که پس از اتمام بخش عمده ای از تعهدهای طرف ایرانی تازه روند اجرایی شدن تعهد های طرف غربی آغاز می شود و این یعنی اینکه تعهدات دو طرف میز شانه به شانه اجرا نمی شود که خود پاشنه آشیل مذاکرات هسته ای است.

گرفتن تضمین کتبی از اتحادیه اروپا و آمریکا به صورت توامان استراتژی بود که می توانست تضمینی مناسب برای رفع تحریم ها باشد که در روند اجرایی برجام مغفول ماند و لذا رفع تحریمها با مانع رو به ور شده است. حالا که رفع تحریم ها با مانع مواجه شده و طرف غربی به تعهدات خود جامه عمل نپوشانده است دکتر روحانی راه حل این مسئله را در مذاکره مجدد می دانند و اینگونه اظهار می نمایند:" البته مردم می‌خواهند همه تحریم‌ها برداشته شود. این اشکالی ندارد. ما به تیم مذاکره کننده اجازه می‌دهیم باز هم مذاکره کنند و در آن مذاکرات هم حتما به نتیجه خواهیم رسید."

این اظهارات در حالی بیان می شود که آقای روحانی سابقا یعنی از پاییز سال ۱۳۹۲ تا کنون بالغ بر ۱۱ مرتبه صریحا وعده داده اند که با تصویب برجام همه تحریم ها یکجا برداشته خواهند شد و این وعده همان وعده ای بود که مردم بدان اعتماد کردند وبخشی از بدنه اجتماعی با ایشان همراه شد و حالا که برجام اجرایی نشده و به قول آقای صالحی با " بحران" رو به رو شده ایم و همه تحریم ها لغو نشده است بازهم نظر دولت یازدهم بر شروع مذاکرات مجدد می باشد. سوالی که پیش می آید این است که اگر در مذاکرات آتی نیز تحریمها لغو نشد آنگاه راه حل چیست؟ باز هم مذاکره؟
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark