داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
خداحافظی زودهنگام کارآفرین سیستانی در سال حمایت از کالای ایرانی
پرورش شترمرغ توسط استاد بازنشسته علوم پزشکی/ سنگ اندازی بانک ها مانعی بر سر راه کارآفرینان
کد مطلب: ۶۴۲۳۱
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴
با حمایت از تولیدات داخلی در سال حمایت از کالای ایرانی زمینه های رشد و پیشرفت اقتصاد کشور را برای سال های آینده رقم زد.
پرورش شترمرغ توسط استاد بازنشسته علوم پزشکی/ سنگ اندازی بانک ها مانعی بر سر راه کارآفرینان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با حمایت از کالای ایرانی می توان خودکفایی و خودباوری را در جامعه ارتقا داد و با خرید هر کالای ایرانی سفره کارگر ایرانی را خوش رنگتر از قبل کرد.

هر کس در حد توان خود در زمینه ای که تخصص دارد می تواند در خودکفایی کشور نقش خود را به درستی ایفا کند و باری را از دوش سایر هموطنان بردارد.

خبرنگار اوشیدا به سراغ یکی اط کارآفرینان سیستانی رفته و به گقتگو با وی پرداخته است.

شیراحمد سارانی از کارآفرینان موفق هیرمند، استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تحصیلات دکترای خارج از کشور که بعد از بازنشسته شدن در عرصه تولید وارد شد و در این عرصه نیز برخلاف تصور خیلی‌ها بسیار موفق بوده است، او اکنون از خداحافظی حرف می زند .


برای چندین نفر اشتغالزایی کردم


این کار آفرین سیستانی به خبرنگار اوشیدا گفت: حدود هشت سال است که کار پرورش شتر مرغ را با سرمایه ۲ میلیارد تومان آغاز کردم در ابتدا ۱۲ هکتار زمین زراعی را خریداری و حدود یک هفته با ماشین آلات صاف و شروع به ساخت کردیم و با این انگیزه که این منطقه را به یک منطقه صنعتی تبدیل کنیم آغاز به کارکردم.

شیراحمد سارانی افزود: ۲۵ مولد شترمرغ شروع و بعد ۵۰ عدد جوجه از ورامین تهیه کردم که همان جوجه ها تخم گذاشتند و اینکه با اصلاح نژاد توانستیم جوجه های زابل و بیرجند را جفت گیری کرده و یک نژادی که به اب و هوای اینجا سازگاری و مقاوم باشد تولید کنیم.

وی ادامه داد: در این جا دو نفر متخصص مشغول هستند و چند کار گر دیگر هم به طور فصلی مشغول می باشند؛ همچنین تولید کنندگان مزارع یونجه هم برای ما محصولاتشان را تولید می کنند که این خود باعث اشتغال زایی آنان می باشد.

سارانی خاطرنشان کرد: تا سال قبل مشکلی برای فروش نداشتیم و از اکثر استان ها سفارش داشتیم چرا که بسیار خوب کار کردیم و به صورت یک برند ما را می شناسند ، اما امسال فقط یک مشتری داریم و مردم قدرت خرید شان را گویی از دست دادند و اگر اقتصاد روان نشود اینجا را باید تعطیل کرد.


بانک ها سنگ اندازی می کنند


کارآفرین سیستانی با بیان اینکه در واقع اداره کشاورزی با دادن وام مارا حمایت می کرد که ای کاش این اتفاق نمی افتاد، تاکید کرد: بنده ۴۵۰میلیون وام از بانک گرفتم و الان با توجه به شرایط اقتصادی امکان پرداخت قسط ها را ندارم و متاسفانه بانک ها هم کلی درصد به این وام رو کشید کردند از جمله ۷ درصد سود مشارکت و ۱۸ درصد دیگر که اضافه شده است شده است.

وی در این راستا افزود: بانک ها از ارگان هایی هستند که با اقتصاد کشور دشمنی می کنند چرا که شما می بینید هر روز ما شاهد تعطیلی و ورشکستگی صنایع هستیم اما بانک ها روز به روز افزایش پیدا می کنند.


سارانی اظهار کرد: مشکلات صنایع الان بسیار زیاد شده است بنده حدود ۸ سال است که از اینجا بیرون نرفته ام وپای این شتر مرغ ها نشسته ام، واقعا جای تاسف است با توجه به اینکه داریم غذای مردم را تامین می کنیم و الان به صورت یک برند شناخته شده ایم مردم قدرت خرید ندارند و اقتصاد در حال حاضر قفل شده است.

سرمایه گذاران به دلیل مشکلات اقتصادی از همکاری خودداری کردند

سارانی ابراز کرد: چند نفرسرمایه گذار خارجی آمده بودند و متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی با ما همکاری نکردند؛ همچنین یک نفر دیگر نیز مجوز چرم پوست شترمرغ را گرفته است اما به دلیل مشکلات اقتصادی درش بسته شده و هیچ اقدامی نکرده است.

مسئولان هیچ حمایتی نکردند

کارآفرین سیستانی اذعان کرد: من با مسئولین هیچ حرفی ندارم چرا که تا الان هیچ کاری انجام نداده اند و هیچ حمایتی نکرده اند.

سارانی اضافه کرد: پرورش شترمرغ کار ساده‌ای است اما فراهم کردن جیره غذای آنها مهم می باشد، تلفات خیلی کم در این صنعت داریم سخت ترین مرحله همان جوجه کشی است که بعد از این مراحل جوجه ناب را به مردم عرضه می کنیم.

وی تاکید کرد: با بالا رفتن قیمتها نمی شود قدمی فعلا برداشت شاید خورشید دوباره طلوع کرد متاسفانه با توجه به نوسانات بازارو اقتصاد نمی توانم به علاقمندان این صنعت توصیه ای داشته باشم.

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به وضعیت پیش آمده فعلا هیچ برنامه ای ندارم و می خواهم با این صنعت خداحافظی کنم.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark