داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
ادرار سیاه؛ بیماری که بر اثر یک بی‌احتیاطی کوچک به وجود می‌آید
کد مطلب: ۶۵۰۴۱
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۷
آلکاپتونوری بیماری نادری است که باعث بروز اختلال در سیستم گوارش می‌شود و رنگ ادرار را تغییر می‌دهد.
زمانی که صحبت از بیماری‌ می‌شود ذهن‌مان به سمت بیماری‌هایی چون سرماخوردگی، دل درد، دندان درد، بیماری‌های قلبی و غیره می‌رود، غافل از اینکه برخی بیماری‌های ناشناخته دیگر است که بر اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد و شما حتی اسمی از آن ها نمی‌دانید!

در این بخش به معرفی برخی از بیماری‌های جهان می‌پردازیم تا در صورت مواجه با آن اطلاعات داشته باشید.

آلکاپتونوری (Alkaptonuria) جزو دسته‌اى از بيماری‌هاست كه به دليل اختلالات متابولیسم ژنتیکی به وجود مى‌آيد؛ آلکاپتونوری بیماری است که ظاهر، بوی ادرار و تعداد دفعات رفتن به دستشویی را مختل می‌کند و در اثر این بیماری ادرار شکلی سیاه به خود می‌گیرد، به همین دلیل به آن ادرار سیاه می‌گویند؛ هرچه می‌نوشید، از کلیه عبور می‌کند و در بدن تاثیرات مثبت یا منفی می‌گذارد، و در نهایت انعکاس آن را در ادرار دید و این می‌تواند زنگ خطری برای بدن باشد.

بیشتر بخوانید: بیماری که نابینایی و ناشنوایی ناگهانی را به شما تحمیل می‌کند

ادرار سیاه؛ بیماری که در اثر یک بی‌احتیاطی کوچک به وجود می‌آید
علت تغییر رنگ ادرار چیست؟
برخی افراد به محض اینکه مواد غذایی خاص یا دارو و رنگ خوراکی مصرف می‌کنند، رنگ ادرارشان تغییر می‌کند اما در برخی شرایط خاص، داشتن بیماری‌ می‌تواند عامل تغییر رنگ ادرار باشد، از این رو زمانی که دچار تغییر رنگ ادرار شده‌اید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آلکاپتونوری در اثر نارسایی در فرایند تجزیه‌ اسیدآمینه‌های فنیل آلانین و تیروزین در بدن به وجود می‌آید؛ زمانی که آنزیم هموجنتیسیک در بدن کاهش پیدا کند، اسید هموجنتیسیک یا همان آلکاپتون به اسید مالیل استواستیک و اسید فوماریک تبدیل می‌‌شود و در نتیجه رنگ ادرار تغییر می‌کند و به رنگ سیاه تبدیل می‌شود، لازم به ذکر است افرادی که دچار ادرار سیاه می‌شوند، ژن‌های سازنده آنزیم اسید هموجنتیسیک را به صورت ناقص دریافت می‌کند و مشکل ژنتیکی دارند.

ادرار سیاه؛ بیماری که در اثر یک بی‌احتیاطی کوچک به وجود می‌آید

تاریخچه آلکاپتونوری چیست؟
ادرار سیاه اولین بار به وسیله آرچیبلد ادوارد گرود، پزشک انگلیسی معرفی شد؛ آرچیبلد با شناخت آلکاپتونوری موفق شد بین یک نقص ژنی و یک نقص آنزیمی ارتباط ایجاد کند، جالب است بدانید که با شناخت آلکاپتونوری اندیشه‌های اولیه نظریه یک ژن یک آنزیم شکل گرفت، هرچند آرچیبلد موفق به ارائه نظریه یک ژن یک آنزیم نشد، ولی در سال ۱۹۴۰ دو محقق به نام‌های جرج بیدل و ادوارد تیتوم این نظریه را ارائه کردند.

بیشتر بخوانید: تشخیص بیماری های پنهان با "تست ادرار" در خانه!

بیماری آلکاپتونوری چگونه در بدن رخ می‌دهد؟
ادرار سیاه یک بیماری بسیار نادر متابولیکی است که به صورت اتوزوم مغلوب به ارث می‌رسد؛ زمانی که این اختلال در بدن به وجود می‌آید اسید هموجنتیسیک در بافت‌های همبند جمع می‌شود و غضروف و رگ‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت از طریق ادرار دفع می‌شود.

ادرار سیاه؛ بیماری که در اثر یک بی‌احتیاطی کوچک به وجود می‌آید

زمانی که اسید هموجنتیسیک در بدن جمع شود مفاصل به خصوص غضروف‌های مهره کمر به صورت گسترده تخریب می‌شود، همچنین این تجمع باعث تشکیل سنگ در کلیه‌ها و پروستات می‌شود, علاوه بر این رسوب اسید هموجنتیسیک در دریچه‌های قلب به خصوص دریچه آئورت و میترال موجب اختلالات دریچه‌ای قلب می‌شود.

طبق گفته پزشکان زمانی که اسید هموجنتیسیک در بافت همبند جمع شود با پیشرفت بیماری نه تنها ادرار بلکه رنگ پوست و چشم‌ها هم ممکن است به رنگ قهوه‌ای تیره تبدیل شود؛ در ادرار سیاه به علت تجزیه نشدن اسید هموجنتیسیک، ادرار در مجاورت با هوا، سیاه رنگ می‌شود.

ادرار سیاه؛ بیماری که در اثر یک بی‌احتیاطی کوچک به وجود می‌آید

بیشتر بخوانید: بوی ادرار از چه بیماری هایی خطرناکی خبر میدهد

یکی از علت‌های بروز این بیماری می‌تواند هپاتیت B و سیروز کبدی باشد که با پیوند کبد می‌توان آن را درمان کرد، برای درمان این بیماری از رژیم غذایی که بدون تیروزین باشد، استفاده می‌شود.

ادرار سیاه؛ بیماری که در اثر یک بی‌احتیاطی کوچک به وجود می‌آید

راه‌های پیشگیری از ادرار سیاه
یکی از دلایل تغییر رنگ ادرار، کم آبی بدن است و زمانی که بدن با کم‌آبی روبه‌رو باشد، ادرار غلیظ‌تر و رنگش تیره‌تر می‌شود؛ بنابراین وقتی چنین شرایطی به وجود آمد، باید آب و مایعات بیشتری بنوشید؛ با نوشیدن مقدار کافی مایعات، به سلامت خود نیز کمک خواهید کرد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark