داخلی آرشيو گزارش صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
کارشناس اقتصادی در گفتگو با اوشیدا عنوان کرد؛
نگران خروج اسکناس 10 هزارتومانی از ایران به افغانستان نیستم/ خوشحال می شویم که اسکناس ما به عربستان برود
کد مطلب: ۴۳۵۷۸
تاریخ انتشار:شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۵
کارشناس اقتصادی گفت: به دلیل ایجاد افزایش نقدینگی در دیگر کشورها برای معاملات قاچاق ۱۰هزار تومانی بهترین اسکناس است.
نگران خروج اسکناس 10 هزارتومانی از ایران به افغانستان نیستم/ خوشحال می شویم که اسکناس ما به عربستان برود
عباسعلی نورا کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا در خصوص خارج شدن اسکناس های ده هزار تومانی از کشور و قاچاق آن به افغانستان گفت: جابجایی و انتقال پول به افغانستان جهت معاملات قاچاق و مبادلاتی است که براساس آن قاچاق صورت می گیرد.

نورا با بیان اینکه معمولا قاچاق مواد مخدر در افغانستان رواج دارد،افزود: هم اکنون در افغانستان دلار کاهش پیدا کرده است و بدلیل اینکه افغان ها هر آنچه دلار داشته اند به کشورهای خارجی منتقل کرده اند و الان در خاک خود هیچ دلاری ندارند پس راحت ترین اسکناس جهت معاملات قاچاق، اسکناس ده هزار تومانی ایران است که مورد تعهد بانک مرکزی می باشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: ایران چک به دلیل اینکه شبه پول می باشد بانک مرکزی هم در دیگر کشورها نسبت به آن تعهدی ندارد، پول ایران در افغانستان مورد معامله قرار می گیرد و دست به دست می چرخد.

وی تصریح نمود: افغانستان به دلیل اینکه هزینه ندارد تا پول چاپ کند و مهم تر از آن اقتصاد منسجم دولتی ندارد و قبیله ای است.

نورا اظهار کرد: آمریکا بیشترین سودی که بدست آورده است همین رواج دلار و حجم نقدینگی بالای آن است که دلار بصورت جهانی در تمام کشورها رد و بدل می شود و بیشترین سود را آمریکا از این موضوع می برد و از صادر کردن کالا و خودرو نیست به همین دلیل است که آمریکا اجازه جهانی شدن پول ژاپن و چین را نمی دهد و حتی پول روسیه ارزشی که دلار دارد، ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه بیان داشت: اگر در ایران ۲۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی به دیگر کشورها برود فشار اقتصادی کشور بیشتر تغییر خواهد کرد، این پول که هم اکنون گفته می شود به افغانستان می رود اگر یک سال بماند به نفع ماست اگر این پول به مدت یک سال در افغانستان ته نشین شود بسیار سودمند خواهد بود برای اقتصاد ایران.

وی عنوان کرد: یک نکته و نگرانی وجود دارد و آن هم پول شویی در ایران است، دلار پول پرقدرتی است، در ایران شاید به قیمت بالاتری خریداری شود در حالی که روپیه پاکستان و پول مالزی اعتبار پایین تری دارند.

نورا با اشاره به اینکه میلیون ها ثروت آمریکا از جابجایی دلار است،گفت: بنده بعنوان یک صاحب نظر و کارشناس خبره اقتصادی خوشحال می شویم که اسکناس ما به عربستان برود، به دلیل ایجاد افزایش نقدینگی در دیگر کشورها برای معاملات قاچاق ۱۰هزار تومانی بهترین اسکناس است چرا که ایران چک ،شبه پول است.

وی افزود: به عنوان کارشناس اقتصادی نگران نیستم که این پول به افغانستان برود اگر تحریم بطور کامل برداشته شود پول ما ارزش زیادی پیدا خواهد کرد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark