داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
درادامه روزهای خاکستری سیستان؛
سرعت وزش باد در آلوده ترین شهر جهان به ۷۵ کیلومتر رسید/ مردم از قرار گرفتن در هوای آزاد اجتناب کنند
کد مطلب: ۶۲۰۵۴
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۹
طوفان و در پی آن پدیده ریزگرد دیگر برای مردم زابل و سایر شهرستان های سیستان واژه های آشنا هستند به طوری که دیگر خود صاحبخانه شده است.
سرعت وزش باد در آلوده ترین شهر جهان به ۷۵ کیلومتر رسید/ مردم از قرار گرفتن در هوای آزاد اجتناب کنند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: با خشکی هامون بادهای ۱۲۰ روزه سرشار از نعمت جای خود را به طوفان ۱۵۰ روزه سرشار از نغمت و غم داده و در تمامی فصول آسایش را از مردم منطقه گرفته است.

خشکی تالاب هامون و در پی آن طوفان های شن زابل را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کرد که این خود یک رکورد برای مردم منطقه به شمار می رود به طوری که این رکورد سبب افزایش چشمگیر بیماران قلبی، ریوی، چشمی و پوستی شده است.

سرعت وزش باد در زابل به ۷۵ کیلومتر رسید

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت وزش باد در زابل روز گذشته به ۷۵ کیلومتر بر ساعت رسید.

علی ملاشاهی افزود: وزش این بادها که تا چهارشنبه در شمال استان ادامه دارد منجر به کاهش چهار تا هفت درجه ای دما در استان خواهد شد.

وی تصریح کرد: تا اواسط وقت چهارشنبه، در زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز وزش باد شدید و گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا ادامه خواهد داشت.

ملاشاهی با بیان اینکه امروز از شدت وزش باد قدری کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: دمای هوا تا اوایل هفته آینده روند کاهشی خواهد داشت.

افراد از منزل خارج نشوند

مسؤل آموزش سلامت مرکز بهداشت زابل گفت: افراد به ويژه بيماران، سالمندان، كودكان و مادران باردار حتي الامكان در زمان وقوع پديده گرد و غبار از منزل خارج نشوند.

کریمی راد ادامه داد: بيماران و افراد آسيب پذير و همچنين افرادي كه به دليل اشتغال به اموري كه نيازمند به حضور مستمر در فضاهاي باز مي باشد، در زمان خروج از منزل از ماسك هاي فنجاني استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در زمان حضور درهواي آزاد و خارج از منزل از دويدن و فعاليت هايي كه منجر به افزايش تعداد تنفس فرد مي شود خودداري شود.

کریمی راد ابراز داشت: بيماران مبتلا به آسم و افرادي كه به دليل گرد و غبار دچار تنگي نفس، سرفه هاي مكرر و درد قفسه سينه مي شوند، در صورت تداوم علائم به پزشك مراجعه کنند و برنامه درماني خود را ادامه دهند.

وی بیان داشت: گرد گيري و نظافت سطوح و اشياء در منزل با استفاده از پارچه مرطوب به صورت روزانه انجام گیرد.

کریمی راد اظهار داشت: بيماران و افراد آسيب پذير( سالمندان، نوزادان، كودكان و ماردان باردار) از تحرک و فعالیت زیاد در منزل نیز بپرهیزند و درب و پنجره ها را بسته نگه دارند.

وی تاکید کرد: توصیه می شد در زمان ایجاد گرد و غبار از مایعات، میوه ها و سبزیجات با هدف افزایش سرعت و میزان دفع سموم بیشتر استفاده شود.

کریمی راد افزود: شستشوی دست ها و استحمام می تواند به زدودن ذرات گرد و غبار از سطح بدن و جلوگیری از انتقال آن ها به مجاری تنفسی و گوارشی کمک کند.

وی همچنین گفت: از فعالیت های منجر به افزایش آلودگی هوا همچون روشن نمودن آتش، تردد خودروها در معابر و ...حتی المقدور خودداری شود.

کریمی راد در پایان بیان داشت: به دلیل کاهش دید افقی و احتمال وقوع تصادفات و حوادث ترافیکی حتی الامکان از رانندگی و انجام اموری که نیازمند برخورداری از دقت و دید کافی می باشد خودداری شود.

انتهای پیام/ف ب
Share/Save/Bookmark