داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
امام جمعه شهر علی اکبر:
قیام ۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است
کد مطلب: ۶۴۱۳۳
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
امام جمعه شهر علی اکبر گفت: قیام ۱۵ خرداد نقطه عطفی درکارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمارمی‌رود و سرآغاز تحولات و جنبشهای ماندگار شد.
قیام ۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشرفیان در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا؛ ابراز کرد: قیام ۱۵ خرداد جوشش غیرت دینی و ملی مردم ایران بود و نشان دهنده حسن اعتماد و ارتباط مردم با روحانیت بود که از تهدیدهای ماموران ساواک احساس خوف نکردند و از عزت ملی خود دفاع کردند.

وی افزود: نقطه شروع این  قیام از آنجا جرقه می‌خورد که ماموران رژیم شاه از حضور گسترده مردم در مساجد و پای منابر به ویژه اینکه درایام محرم بود احساس ترس عجیبی داشتند و بسیاری از وعاظ را احضار واز آنان میخواستند که در محافل و مجالس علیه شاه و علیه اسرائیل مطلبی نگویید و مرتب به مردم نگویید که اسلام در خطر است. 


امام جمعه شهر علی اکبر خاطرنشان کرد: امام خمینی در نشستی با مراجع و علمای قم پیشنهاد کرد در روز عاشورا هر یک از آنها برای مردم و عزاداران حسینی سخنرانی کرده و از مظالم و جنایات رژیم پرده بردارند؛ امام خود نیز علیرغم تهدید رژیم، سخنرانی کوبنده واتشینی برعلیه شاه و جنایات او  وارتباط بااسرائیل انجام دادند و روشنگری کردند.

حجت الاسلام اشرفیان بیان کرد: ماموران ساواک ازاین روشنگری امام که باعث رسوایی شاه شدوحشت زده امام رادستگیرکردندپس از انتشار خبر دستگيری امام (ره ) در پانزدهم خرداد 1342، بسياری از مردم قم و سپس تهران و سایر شهرهابه خیابانها ریختند و در بسیاری از نقاط کشور قیامهای مردمی شکل گرفت و رژیم شاه مردم رابه گلوله بست و افرادزیادی به شهادت رسیدند اما این حرکت مردمی زمینه پیدایش  انقلاب اسلامی در سالهای بعد شد.

وی اذعان کرد: در واقع قیام ۱۵خردادنشان داد که بصیرت و اتحادملت با رهبری یک عالم وارسته می‌تواند ریشه همه طاغوت های زمان راهرچندقدرتمندباشد را بخشکاند.


انتهای پیام
Share/Save/Bookmark