داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
موج وبلاگی" صبح روز19بهمن
کد مطلب: ۳۶۶۳۹
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۱
وبلاگ مرجع هم پیمان باهمکاری سایت همه با هم "موج وبلاگی صبح روز 19 بهمن" رابرگزار میکند : اقدام دلیرانه ی سربازی سیستانی که باعث شهادت وي در پادگان و قبل از اعزام نيروها به داخل شهر می گردد، از نکات برجسته و قابل توجه این قیام است .
موج وبلاگی" صبح روز19بهمن
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: وبلاگ مرجع هم پیمان باهمکاری سایت همه با هم "موج وبلاگی صبح روز ۱۹ بهمن" رابرگزار میکند :
اقدام دلیرانه ی سربازی سیستانی که باعث شهادت وي در پادگان و قبل از اعزام نيروها به داخل شهر می گردد، از نکات برجسته و قابل توجه این قیام است .
علت قيام ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ اين بود که بيش از يک سده «خاندان علم» و عوامل آن بر «سيستان» حکومت مي کردند و با اقدامات ضد بشري و اعمال سياست هاي استثماري، آنجا را به نيستي کشاندند به طوري که «امير حسين خزيمه علم» فرزند حسام الدوله و داماد «شوکت الملک» که وکيل دوره شانزدهم مجلس شوراي ملي بود، در سال ۱۳۳۰ شمسی خود را براي «دوره هفدهم مجلس شورای ملی» نيز از حوزه سیستان کانديدا کرد.
اما مردم سيستان «آيت الله میرزا ابراهیم شريفي» را که در منطقه از احترام خاصي برخوردار بود براي نمايندگي کانديدا و انتخاب کردند.
فرماندار، بازرس قضايي و شوراي شهر اعتراض مردم را در خصوص تشکيل شوراي شهرستان و مشورت در مسائل انتخابات وارد نمي دانستند و نه تنها رعايت بي طرفي ننموده بلکه تصميم گرفتند انتخابات را به سود «امير حسين خزيمه علم» به پايان برسانند.
مردم که از مسئولان حکومتي نااميد مي شوند، تلگراف ۱۵۰۰۰کلمه اي به مرکز ارسال مي نمايند؛ وزارت کشور به درخواست مردم ترتيب اثر نمي دهد. سرانجام سيستانیان صبر و شکيبايي خود را از دست داده و قيام مي کنند.

صبح روز ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ بيش از ۱۰۰۰۰ نفر در خيابان ها اجتماع مي کنند، درگيري هاي سختي بین مردم و عوامل حکومتی در می گیرد. «سروان ادبايي» از فرماندار، اجازه شلیک به مردم را می گیرد و ابتدا به سينه «کدخداي کرباسک» تير مي اندازد و او را مي کشد، سپس به مردم تيراندازي و در اين درگيري هاي خونين بنا به برخی اسناد، دوازده نفر کشته و بيش از سي نفر زخمي مي شوند.
اقدام دلیرانه ی سربازی سیستانی (گلزار مرادقلي فرزند غلامعلي ذوالفقار) که باعث شهادت وي در پادگان و قبل از اعزام نيروها به داخل شهر می گردد، از نکات برجسته و قابل توجه این قیام است .

«شهيد مرادقلی» در سن بيست سالگي به خدمت سربازي ارتش در آمده بود. با اوجگيري اعتراضات مردم در ۱۹ بهمن سال ۱۳۳۰ هنگامی که فرمانده پادگان ارتش در زابل (سرهنگ مکري) به نيروهاي تحت امرش آماده باش داده و اعلام مي کند که به ماموريت داخل شهر رفته و به کسی رحم ننموده و به طرف آشوبگران تيراندازي نمائيد، این شهيد با شجاعت و مردانگی مردانگي از جای خود در گروهان برخاسته و با صداي رسا خطاب به «سرهنگ مکری»مي گويد: من به تو اجازه نمي دهم مردم ما را قتل عام کني و سپس بلافاصله اسلحه اش را مسلح نموده و به طرف فرمانده پادگان تير اندازي مي کند اما بدلیل مداخله افسران حاضر در صبحگاه نظامی، گلوله ها به «مکری» اصابت ننموده در متعاقب این موضوع اطرافيان سرهنگ به طرف «گلزار مرادقلی» تيراندازي و وی را به شهادت می رسانند.

یاد این شهید و همه ی شهدای این قیام گرامی و پر رهرو باد.

موج وبلاگی " صبح روز ۱۹ بهمن " در راستای گرامیداشت قیام ۱۹ بهمن به رشته تحریر درامده است.
از کلیه وبلاگ نویسان ارزشی دعوت می شودتا در این موج وبلاگی گام موثری را برداشته و آثار خود رابرای ما ارسال نمایید .

آثار ارسالی باید در یکی از قالب های( مقاله ، پوستر ، شعر ، جملات کوتاه ، دلنوشته ،
خاطره، کلیپ مستند و صوت ‘یادداشت ) باشد.

منتظر اثارزیبای شما هستیم.
Share/Save/Bookmark