داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
خطیب نمازجمعه شهرعلی اکبر
چرا میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ای برای احیا و درآمد زایی از آثار باستانی ندارد/ رئیس جمهور بهتر است به جای حاشیه سازی مشکلات را حل کند 
کد مطلب: ۶۳۴۵۹
تاریخ انتشار:جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
امام جمعه شهر علی اکبر گفت: با اینکه امسال سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری بود اما  چرا میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ای برای احیا و درآمد زایی از آثار باستانی ندارد.
چرا میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ای برای احیا و درآمد زایی از آثار باستانی ندارد/ رئیس جمهور بهتر است به جای حاشیه سازی مشکلات را حل کند 
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشرفیان در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر علی اکبر بیان کرد: در روز های پایانی سال 96 قرار داریم و باید بررسی کنیم عملکرد خود را عملکرد دستگاهها و عملکرد ادارات را که فلسفه وجودی همه آنها خدمت رسانی صادقانه و بی منت به مردم است.

وی افزود: امسال سال گردشگری برای استان بود سالی که قرار بود با ایجاد زیرساخت های لازم گردشگران و مسافران داخلی و خارجی بتوانند از اماکن باستانی و تاریخی سیستان استفاده و بازدید کنند و با رونق صنعت گردشگری تحولی در اقتصاد منطقه ایجاد شود اما همه اینها به شعار های ابتدای سال خلاصه شد و در عمل هیچ اقدام مناسبی مشاهده نشد.

خطیب جمعه شهر علی اکبر اظهار کرد: چرا اداره میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ای برای احیا و درآمد زایی از آثار باستانی مثل کوه خواجه، شهر سوخته و دهها اثر ارزشمند دیگر که نمونه آن در جای دیگر نیست اقدام نمی کند.

حجت الاسلام اشرفیان بیان کرد: قرار بود محیط زیست برای احیای قسمتی از تالاب برنامه داشته باشد و هزینه های ملی و بین المللی اختصاص یافته به تالاب هامون را برای احیای تالاب مدیریت کنند اما در عمل جز مخالفت و قدرت نمایی هیچ کار دیگری نمی کند اگر قرار است اقدامی برای تالاب هامون انجام شود باید توسط  مردم بومی و محلی انجام شود نه اینکه مناقصه انجام شود.

وی ابراز کرد: تا افراد غیر بومی که هیچ آشنایی و علقه ایی به تالاب و منطقه ندارند بخواهند هر نسخه ای که خواستند با فاکتور های گزاف  برای مردم بپیچند، مردم اجازه فعالیت افراد غیر بومی را نمی دهند چرا به افراد کارشناس و توانمند بومی بی محلی می شود، چرا شهرک های صنعتی غیر فعال است؟

امام جمعه شهر علی اکبر ادامه داد: چرا شیلات نسبت به رها سازی بچه ماهی در چاه نیمه چهارم اقدامی نمی کند که زمینه اشتغال و معیشت هزاران خانوار ایجاد شود اگر مرز درست مدیریت شود اگر از سرمایه گذار حمایت شود و هر سه ماه به روند پیشرفت طرح نظارت شود ببینیم کارخانه لاستیک و کارخانه کاشی و سرامیک وکارخانجات کلنگی دیگر به کجا رسید آیا کار درست انجام می شود یا به دلیل عدم حمایت دلسرد و یا با فرصت سوزی قصد فراری دادن سرمایه از منطقه را دارد.

وی ابراز کرد: اگر امروز سیستان به این فقر و بحران مبتلا شده که مردم سخت کوش و غیور، مردم نجیب سیستان در آمار بیکاری و گور خوابی انگشت نمای نقشه کشور شده اند و کسی احساس در د نمی کند باید ببینیم علت و ریشه این معضل از کجاست؟ آیا غیر از این است که اگر هر کدام از مسئولین که در امر اشتغالزایی سهمی  دارند وظایف خود را درست انجام دهند آمارسازی وسیاسی کاری نکنند، خدایی کار کنند، باانصاف و وجدان کار کنند شاهد این معضلات و آسیب های اجتماعی نخواهیم بود که هزاران نفر در قبرستان ها و در چاله ها و خرابه های شهر زندگی کنند و فقط دست و پا بزنند که زنده بمانند، خدا می داند وقتی تصویر آن بچه های معصوم و بی گناه را دیدم که چگونه در چاله ای در یک خرابه زندگی می کنند که مجبورند دوزانو بنشینند تا داخل آن چاله بتوانند وارد بشوند و بابغض کودکانه گفته بودند ما از قبر نمی‌ترسیم قبریعنی همین خانه  هم گریستم به حال آنها و هم نفرین کردم مسببان این شرایط و اوضاع سیستان را که با سوء مدیریت عرصه راچطور بر مردم تنگ کردند.

امام جمعه شهر علی اکبر عنوان کرد: آیامی توانیم ادعا کنیم اسلامی عمل می کنیم در حالی که آمار متکدیان و گورخوابهای سیستان خواب را از چشم هر انسان آزاده ای می رباید وقتی هم گزارش داده می شود همه چیز خوب و عادی جلوه داده می شود.

حجت الاسلام اشرفیان اذعان کرد: انتقاد ما متوجه مسئولین اجرایی است آقای رئیس جمهور که انتقاد از ائمه معصومین را و امام زمان را جایز می داند اما منتقدین خود را کم عقل می داند آیا از شرایط زندگی مردم سیستان خبر دارد؟ آیا واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه را عاقلانه می داند؟ آیا این اوج ذلت نیست؟

وی اضافه کرد: آیا اینکه یک بار به بهانه لغو تحریم ها از سال 82 تا 84 به بهانه با اروپا مذاکره کرد ولی بعد اعلام کرد بدون مذاکره با کدخدای اروپایی ها یعنی آمریکا مذاکرات بی نتیجه است و دوباره از سال 92 تا 94 با آمریکا مذاکره کرد و این بار اعلام کرد اصلا مذاکره با آمریکا دیوانگی است و با اروپا جلوی آمریکا می ایستیم اینهاعاقلانه است؟


وی تاکید کرد: آقای رئیس جمهور بهتر است به جای حاشیه سازی و توهین به مردم مشکلات مردم را حل و به وعده های خود عمل کند.

امام جمعه شهر علی اکبر تصریح کرد: از استاندار استان انتظار داریم آسیب های اجتماعی سیستان را جدی تر رصد کند وعوامل و راهکار های آن را شناسایی کند، عملکرد واقعی را از دستگاه های مربوطه مطالبه کند، نباید منتظر معجزه بود اگر آمارها واقعی باشد و هر دستگاهی کار خود را درست انجام بدهد مشکلات کمتر می‌شود.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark