داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
هدر رفت آب در طرح آب رسانی به دشت سیستان/مدیران طرح پاسخگو باشند
کد مطلب: ۶۵۸۷۲
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶
پروژه عظیم آبرسانی به صورت کم فشار در دشت سیستان با توجه به شواهد موجود در طرح پایلوت باعث هدر رفت آب شده است.
هدر رفت آب در طرح آب رسانی به دشت سیستان/مدیران طرح پاسخگو باشند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ طرح آبر سانی به دشت سیستان یکی از طرح های بزرگ کشاورزی در سیستان محسوب می شود که با اجرای آن می توان بخش مهمی از کشاورزی از دست رفته در سیستان را احیا کرد.

آبیاری مزارع کشاورزی در سیستان به وسیله آب ورودی از کانال ها انجام می شد به طور کل یک کشاورز پس از آب گیری یک باره زمین کشاورزی نوبت را در اختیار دیگر کشاورزان سیستانی قرار می داد تا دیگر کشاورزان نیز به آبیاری مزارع بپردازند این روند شاید بیش از دوماه به طول می انجامید تا ورود آب مجددا به نفر اول بازگردد.

با این حال با توجه به مشکلات آبیاری دراین بخش باز هم کشاورزان سیستانی با تجربه بالای خود در امر کشاورزی می توانستند بخشی از محصولات کشاورزی را زیر کشت ببرند و از تلفات سنگین جلوگیری کنند.

پروژه عظیم آبرسانی به صورت کم فشار در دشت سیستان برای رفع این نقیصه پیشنهاد شد، یک طرح امیدبخش در منطقه‌ای که سالها درگیر خشکسالی و کم آبی بود و می توانست امید های از دست رفته کشاورزان را بازگرداند.

با اتمام بخشی از این پروژه شهرستان هامون در طرح پایلوت به عنوان تنها شهرستان استفاده کننده از این طرح خود را مطرح کرده است و به عنوان نمونه کشاورزان شهرستان هامون از این پروژه برای کشت محصولات خود بهره می برند.

اما با توجه به عدم شناخت موثر از منطقه و بی‌توجهی به بسترسازی درست، ساختار مدیریت و بهره‌برداری و نگهداری، عدم توجه به ساختار مهندسی شبکه در طرح پایلوت انتقال آب با لوله باعث گردیدتا دوباره شاهد تلفات آب، طولانی شدن دسترسی کشاورزان به آب، عدم توزیع هماهنگ آب بین کشاورزان، از دست دادن زمان کشت مناسب، صف های طولانی جلوی ادارات و پیمانکاران مربوطه و در آخر موجب نارضایتی عمومی و همان بحثهای گذشته باشیم.

طرحی که قرار بود هر 6 روز یک بار کشاورزان سهم آب خود را بگیرند اکنون پس از گذشت 45 روز از شروع آبیاری هنوز اراضی بی شماری منتطر سیراب شدن می باشند.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark