داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
ستاره هایی که در غفلت محو می شوند؛
سیستان و بلوچستان سرزمین استعداد های سوخته/نخبگان ورزشی در انتظار تدبیر دولتی ها
کد مطلب: ۷۱۸۰۳
تاریخ انتشار:شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۱۰
در کنار مهارت مهمترین عاملی که می تواند باعث شکوفایی استعداد شود حمایت از یک ورزشکار است، حمایتی که اکثراً در سیستان و بلوچستان رخ نمی دهد و باعث سوختن استعدادها می شود.
سیستان و بلوچستان سرزمین استعداد های سوخته/نخبگان ورزشی در انتظار تدبیر دولتی ها
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سیستان و بلوچستان همواره مهد استعداد هایی است که توانسته اند در ایران و جهان به مقاطع بالایی دست یابند و باعث سربلندی این کشور شوند.

استعداد های جوانان سیستان و بلوچستان در زمینه های مختلفی از جمله ورزش سال هاست در کشور خودنمایی می کند از ورزش هایی همچون کبدی گرفته تا کشتی و فوتبال، که اکثر این جوانان نیز از مناطق محروم پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کرده اند.

در سیستان و بلوچستان محرومیت هیچ گاه مانعی برای پیشرفت نبوده، جوانان این استان نشان داده اند که با وجود عقب ماندگی تاریخی استان بازهم می توان به بر روی پله های قهرمانی بایستند.

در کنار مهارت مهمترین عاملی که می تواند باعث شکوفایی استعداد شود حمایت از یک ورزشکار است، حمایتی که اکثراً در استان رخ نمی دهد و باعث سوختن استعدادها می شود.

هستند جوانان و نوجوانانی که استعداد ناب و ذاتی آنها در زمینه های مختلف ورزشی به دلیل عدم حمایت نهادهای مربوطه می سوزد و مجبور هستند برای تامین معیشت زندگی دست به مهاجرت از استان خود بزنند.

رضا کول یکی از نوجوانان با استعداد منطقه سیستان است که در زمینه فوتبال مهارت شگفت انگیزی دارد، او می تواند توپ فوتبال را به وسیله هر دو پا به هر نقطه ای که در نظر دارد برساند.

کلیپ های منتشر شده از رضا در فضای مجازی حکایت از یک استعداد ناب دارد که به نظر می رسد می تواند در تیم های مطرح فوتبال کشور به عضویت درآید.


محتایج یک توپ فوتبال هستم


وی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: از ۶ سالگی استعدادم را در فوتبال کشف کردم و به دلیل علاقه ای که به این رشته ورزشی داشتم به صورت شبانه روزی با یک توپ فوتبال تمرین می کردم.

کول افزود: ما در زابل ساکن هستیم و پدر و مادرم برای تامین معیشت زندگی کارگری می کنند، همواره برای پیشرفت در این رشته ورزشی نیاز به حمایت هایی داشته ام که تا کنون تامین نشده اند.

این نوجوان سیستانی بیان کرد: با وجود اینکه بسیاری از مسئولان استعداد مرا در این زمینه مشاهده کرده اند اما هنوز محتاج یک توپ با کیفیت فوتبال هستم تا بتوانم سطح تمریناتم را بالاتر ببرم.

وی ادامه داد: همیشه آرزو داشته ام تا در یکی از تیم های بزرگ کشور فوتبال بازی کنم و امیدوار هستم تا به این آرزوی خود در آینده برسم، تلاشم را هر روز برای به دست آوردن رویاهایم بیشتر می کنم.

کول تصریح کرد: محل تمرین من معمولا در منزل است و گاهی هم در خیابان مشغول به تمرین هستم، سالن های وزشی را برای ۱۰ نفر اجاره می دهند در صورتی که پول اجاره این سالن ها هم بسیار برای خانواده ام سنگین می افتد.

وی افزود: اگر مسئولان ورزش و جوانان می توانستند در طول روز دقایقی، یک سالن ورزشی را در اختیار من بگذارند تا به صورت حرفه ای تمریناتم را انجام دهم تاثیر مثبتی در روند یادگیری فوتبالم خواهد داشت.


استعداد ها در سیستان و بلوچستان می سوزند

رامین ریگی جلایی یکی از خیرین منطقه سیستان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: شمال سیستان و بلوچستان استعداد های بسیاری دارد که به دلیل عدم حمایت مسئولان از بین می روند.

وی افزود: برای این نوجوان سیستانی هم از طریق خیرین تهرانی هزینه هایی واریز خواهد شد تا بتواند لوازم مورد نیاز ورزشی خود را تهیه کند.

ریگی بیان کرد: اگر این استعداد در استان های دیگر بود اکنون در بهترین مدارس فوتبال مشغول به تمرین می بود در صورتی که مسئولان در استان ما هیچگونه برنامه ای برای حمایت از این استعداد ها ندارند.

وی خاطرنشان کرد: بهترین راه برای جلوگیری از سوختن استعداد ها کمک خیرین است تا ورزشکاران بتوانند از این طریق به آرزوی خود برسند.

ریگی گفت: همچنین این استعداد درخشان را از مدرسه دولتی که درآن مشغول به تحصیل بود برای ادامه تحصیل به دبیرستان دانشگاه انتقال داده ایم تا بتواند از امکانات بهتر این دبیرستان هم بهره ببرد.


کرونا مانع انجام برخی از برنامه ها

قاسم خواجه محمودی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: این نوجوان سیستانی یکی از استعداد های درخشان منطقه است که چند باری نیز در حد توان این اداره از وی تقدیر شده است.

وی افزود: همچنین برنامه ویژه ای برای شکوفایی این استعداد در آینده خواهیم داشت، برخی از برنامه ها به دلیل انتشار ویروس کرونا در حال حاضر امکان پذیر نیست و برای بعد از شکست کرونا موکول شده است.

خواجه محمودی بیان کرد: معرفی این استعداد درخشان در مراسمات مختلف هم می تواند باعث جذب اسپانسر و خیرین شود تا از این طریق هم کمک مالی و حمایتی انجام گیرد.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان زابل تصریح کرد: اینگونه استعداد ها باعث افتخار منطقه هستند و هر چه در توان داشته باشیم برای حمایت از آنها دریغ نخواهیم کرد.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark