داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
یادداشت/ ابراهیم سراوانی دارنده نشان علمی از آکسفورد و عضو شورای اسلامی کرباسک
لزوم تغییر در استراتژی موجود سیستان/ انرژی بادی و خورشیدی و خاک منطقه فرصتی که به برگ برنده می تواند منجر شود
کد مطلب: ۶۳۸۱۲
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۴
با توجه به تغییرات موجود در کشور افغانستان انتظار می رود راهبرد و استراتژی فعلی در منطقه سیستان نیز تغییر یابد.
لزوم تغییر در استراتژی موجود سیستان/ انرژی بادی و خورشیدی و خاک منطقه فرصتی که به برگ برنده می تواند منجر شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سیستان بزرگ پیشینه ای به بزرگی ایران سرافراز دارد و هنوز هم علاوه بر دارالولایه بودن، یکایک این اول بودن‌ها و افتخارات را که مرهون تلاشها و زحمات یکایک فرزندان عزیز و سخت کوش سیستان در طول تاریخ ایران بوده است را یدک می کشد.

اما توجه به چند نکته برای تغییر استراتژی جهت آبادانی این خطه در زمان حال ضروری به نظر می رسد که تصمیم بر آن دارم هر چند کوتاه و گذرا به آنها اشاره نمایم.

آری سیستان اگر در زمانهایی دور انبار غله ایران بوده است؛ دلیلش نداشتن استراتژی و تکنولوژی توسط افغانها برای مهار آبها و سیلابها بوده است.

اما امروز که آنها با اتکا به آمریکا و ترکیه و دیگر حامیانشان به تکنولوژی مهار سیلابها دست یافته اند و باعث قطع جریان آب در رودخانه هیرمند شده اند ما نیز باید متناسب با استراتژی جدید آنها راهکار جدیدی برای نجات سیستان بیابیم.

با ورود صنایعی که تولیدات آنها مورد نیاز افغانستان است هم باعث رونق و شکوفایی اقتصاد سیستان و هم وابستگی افغانها به تولیدات ایرانی شویم.

اگر باد در سرزمینی همچون سیستان در اکثر روزهای سال خودنمایی می کند و می وزد، مهار باد و ساخت توربینهای بادی و نصب آنها در ابعاد وسیع با شعار " هر خانه در سیستان یک توربین بادی ارزان " می توانیم کمکی بزرگ به اقتصاد و معیشت و ماندگاری مردم در سیستان کنیم.

اگر نور خورشید در سرزمین آفتاب تابان سیستان هر روزه خودنمایی می کند می توانیم با نصب سلولهای خورشیدی و به دام انداختن این اشعه های درخشان خورشید برق رایگانی تولید کنیم تا علاوه بر مصرف داخلی ارز آوری خوبی هم برای کشور داشته باشیم.

اگر مرز را برای کنترل بهتر آن و ایجاد امنیت پایدار بسته ایم می توانیم با فعالسازی گذرهای مرزی و ایجاد منطقه آزاد سیستان بهترین اقتصاد و بهترین ارزآوری را برای ایران داشته باشیم.

اگر ابرها را بتوانیم در سیستان بارور سازیم و آبهای ژرف و تحت الارضی را با تکنولوژی های موجود در دنیا استحصال کنیم می توانیم دوباره سیستان را به روزهای اوج شکوفایی آن برسانیم و انبار غله ایران و به قول رهبر معظم انقلاب تنگه ی احد جمهوری اسلامی ایران را بر قله های پیشرفت ببینیم.

همچنین سیستان دارای خاکی غنی است که با استفاده از آن می توان بهترین کارخانجات کاشی و سرامیک را در منطقه احداث و از این طریق درآمدی عالی را از آن منطقه کرد.

انتهای پیام

Share/Save/Bookmark