داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
بزرگراه زابل به هیرمند در انتظار تامین اعتبار/مهمترین پروژه جاده ای سیستان 40 ساله می شود؟
کد مطلب: ۶۴۷۶۷
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۱
بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند، ادامه پروژه زاهدان به زابل و به دوست محمد است، که کلنگ ساخت آن در سال 87 به زمین زده شده است.
بزرگراه زابل به هیرمند در انتظار تامین اعتبار/مهمترین پروژه جاده ای سیستان 40 ساله می شود؟
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سهولت در امر تردد خودروها امروزه با توجه به افزایش چشمگیر این وسیله نقلیه، امری ضروری در کشور محسوب می شود.

در استان هایی به خصوص استان سیستان و بلوچستان که وسایل حمل و نقل عمومی کمتر دیده می شود و یا به طور کل اصلا وجود ندارند، رسیدگی به جاده های برون شهری با جدیت بیشتری باید دنبال شود.

یکی از جاده های پر تردد در شمال سیستان و بلوچستان، بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند است، سالانه به دلیل عرض کم جاده اصلی و همچنین وجود روستاهای پر جمعیت در این جاده شاهد تصادفات و همچنین کشته شدن بسیاری از هموطنانمان در این جاده هستیم.

بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند، که با هدف کاهش تصادفات و همچنین سهولت در امر تردد از 10 سال قبل کلنگ احداث آن به زمین خورد تا کنون 50 درصد آن زیر سازی شده است.

اگر با همین روند مسئولین امر احداث این جاده را پیش ببرند، طی 10 سال آینده زیر سازی این بزرگراه به اتمام می رسد، با حسب یک محاسبه سرانگشتی و با توجه به کندی کار، طی 40 سال بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند به اتمام خواهد رسید.

بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند، ادامه پروژه زاهدان به زابل و به دوست محمد است، که کلنگ ساخت آن در سال 87 به زمین زده شده است.

به گفت مهدی پارسی، مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان از 230 کیلومتر طول مسیر بزرگراه زاهدان - زابل- دوست محمد تاکنون 91 کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و 64 کیلومتر دیگر نیز دردست اجرا است تاکنون 180 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت بزرگراه زاهدان - زابل- دوست محمد هزینه شده و 300 میلیارد تومان دیگر برای اتمام کامل این طرح مورد نیاز است.

گرچه در سال گذشته، جاده قدیمی و اصلی، مسیر زابل به هیرمند مجدداً پس از سه دهه آسفالت شد، اما، وجود روستاهای پر جمعیت و همچنین وجود مدارس در حاشیه جاده همواره خطراتی را برای افراد به وجود آورده است.

از جمله مدارسی که روزانه خیل عظیمی از دانش آموزان در ابتدای صبح به مدارس مراجعه می کنند، می توان به مدارس روستای شندل، اشاره کرد، که در حاشیه،جاده اصلی قرار دارند.

محمد علی پیری فرماندار شهرستان هیرمند در گفت وگو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: بزرگراه ، زابل به شهرستان هیرمند به جهت کاهش تصادفات از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه این پروژه نیازمند به تامین اعتبار می باشد،افزود: کل مسافت این جاده به سی کیلومتر می رسد که 46 دهانه پل نیز بر روی آن باید احداث شود.


فرماندار شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: تا کنون 18 کیلومتر از این جاده زیر سازی شده است.


با این حال ، در سال 87 این پروژه فعالیت خود را آغاز کرد و با اعتبار 40 میلیارد تومان، قرار بود ظرف 5 سال به اتمام برسد، که با روی کارآمدن دولت یازدهم، پروژه به طور کل به خواب زمستانی فرو رفت.انتهای پیام/


Share/Save/Bookmark