داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
لکه ننگ فراموش نشدنی جنایت پهلوی به قوم بلوچ/ قتل عام مردم روستای دهک توسط قشون رضا شاه در سال 1312
کد مطلب: ۶۶۱۴۳
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۰
در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی ارتش پهلوی به‌ روستای کوهک قشون کشی و‌ پس از شکست توسط مردم این منطقه، دستور قتل عام مردان روستا را صادر و آنها را در یک گور دست جمعی در پایین پاسگاه فعلی دفن می کنند.
لکه ننگ فراموش نشدنی جنایت پهلوی به قوم بلوچ/ قتل عام مردم روستای دهک توسط قشون رضا شاه در سال 1312
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون؛ محمد صدیق دهواری نویسنده اهل سنت شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه تا قبل از سال 1307 در منطقه بلوچستان در هر قسمت یک حکومت بوده، اظهار کرد: رضا شاه پهلوی با هدف یکپارچگی و پایان دادن به حکومت های محلی در گوشه و‌کنار، به فرماندهی سرتیپ امان الله جهان بانی قشونی را به منطقه اعزام می کند.

وی افزود: حمله نهایی در بهمن ماه سال 1307 انجام می شود که حکومت بارک زایی ها در منطقه دزک پایان و یک حکومت مرکزی و دولت نوین در منطقه حکمفرما می شود.

نویسنده اهل سنت شهرستان سراوان با توجه به اینکه همچنان برخی از قسمت های بلوچستان زیر سلطه پهلوی نمی روند که بخشی در کوهک وجود داشته، اضافه کرد: در کوهک خوانینی از قبیله نوشیروانی حکومت داشته اند و در قلعه کوهک مستقر بودند.

دهواری خاطر نشان کرد: لشکر کشی قشون پهلوی در دی ماه 1312 در زمان حکومت مهراب خان نوشیراونی به فرماندهی عباسعلی خان البرز انجام می شود که حمله قشون پهلوی شکست می خورد.

وی گفت: از آنجایی که قلعه از استحکام خوبی برخوردار بوده و نیروهای محلی جانانه مقاومت کردند و سرانجام پس از چند روز درگیری البرز به این نتیجه می رسد که از مسیر صلح وارد شود.

نویسنده شهرستان سراوان در تکمیل مطلب فوق اذعان کرد: در این خصوص سوگند نامه قرآن یاد می کند و توسط یکی از افراد صاحب نفوذ محلی نزد خوانین و حکمرانان کوهک برده می شود که حکمرانان با اعتماد به قسم قرآن از قلعه پایین می آیند.

دهواری یادآور شد: هنگام پایین آمدن از قلعه، البرز دستور دستگیری مهراب خان نوشیروانی را صادر می کند و در آنجا درگیری رخ می دهد که تعدادی از طرفین در این درگیری کشته می شوند.
وی تصریح کرد: سپس فرمان دستگیری مردان روستا توسط البرز فرمانده قشون پهلوی صادر و در مکانی که در حال حاضر پاسگاه کوهک است، نگهداری و سرانجام دستور قتل عام عمومی صادر می شود که سربازان قشون پهلوی مردم روستا را از بالای تپه به پایین انداخته و گروه دیگر از سربازان اقدام به تیراندازی می کنند.

نویسنده سراوانی اظهار کرد: گور دست جمعی این افراد در پایین تپه قرار دارد که پس از قتل عام مردم روستا با وجود یاد کردن سوگند، حکومت مرکزی پهلوی در این مکان نیز مستقر می شود.

دهواری خاطر نشان کرد: ظلم و ستم های دوران پهلوی برای استقرار دولت مرکزی برای مردم این منطقه مانند لکه ننگ تا ابد در دل تاریخ خواهد ماند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark