داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
گلایه اهالی روستاهای سیستان از طرح هادی مسکن؛
خارج از محدوده مشکلی جدید بر سر راه عمران سیستان/ طرح هادی بنیاد مسکن سبب آبادانی روستاهای سیستان یا مانع آبادی؟
کد مطلب: ۶۴۱۶۳
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۱
طرح هادی روستایی بنیاد مسکن در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می شود.
خارج از محدوده مشکلی جدید بر سر راه عمران سیستان/ طرح هادی بنیاد مسکن سبب آبادانی روستاهای سیستان یا مانع آبادی؟
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی، ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستائیان و خدمات بهزیستی و عمومی، ایجاد شبکه ارتباطی منظم ، و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در سطح روستاهای دهستان، ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی، اشتغال و ارتقاء درآمد روستائیان و هدایت وضعیت فیزیکی ( کالبدی ) روستا از جمله اهداف اجرای طرح هادی در روستا ها به شمار می رود.

تعدادی از ساکنان روستاهای شهرستان زابل در روزهای اخیر با تماس با پایگاه خبری اوشیدا نسبت به اجرای طرح هادی در روستاهای خود گلایه مند بودند و آن را مانعی برای عمران و آبادانی دانستند و خواستار پیگیری مسئولان امر در این راستا شدند.

یکی از اهالی روستای کرباسک به خبرنگار اوشیدا گفت: مشکل جدیدی سر راه آبادانی روستاهای سیستان به نام " خارج از محدوده " رخ داده در حالیکه همسایه دیوار به دیوار آب و برق و تلفن دارد.

عباس افزود: جی پی اس بنیاد مسکن منزل نوساز جدید را خارج از محدوده و از نعمت انشعاب آب و برق و تلفن و سند دار شدن محروم می کند.

وی ادامه داد: طرح هادی بنیاد مسکن باعث آبادانی روستاهای سیستان است یا مانع آبادی روستاها؟ در یک کلام جواب مانع از گسترش و آبادی روستاهاست؛ زیرا اجرای این طرح عملا باعث هدر رفت منابع و افزایش هزینه های نقشه کشی و محصور کردن روستاهای سیستان شده است.

این شهروند ادامه داد: مثلا اگر زمینی که در این نقشه ها پنجاه سال است بایر بوده و در آن کشت و کاری صورت نگرفته و در این نقشه ها کاربری زراعی برای آن تعریف شده باشد، اگر امروز یک روستایی سیستانی از همه جا مانده بخواهد در این زمینها اقدام به ساخت خانه در بافت روستاها نماید، چون کاربری زمین مسکونی تعریف نشده با Gps فاتحه صاحب منزل تازه ساخته شده خوانده شده و از امتیاز آب و برق و تلفن محروم می شود.

عباس در این راستا ادامه داد: این فرد برای گرفتن این امتیازات باید هفت خوان رستم را گذرانده و هفت جفت کفش آهنی را پاره کند تا شاید بتواند پس از صرف هزینه های سنگین امتیاز آب و برق بگیرد و در روستا ساکن شود.

وی تاکید کرد: از فرماندار ویژه زابل و استاندار سیستان و بلوچستان و آقایان نماینده عاجزانه خواهشمندیم یا اجازه دهند مهاجرت کنیم یا این قوانین دست و پا گیر که عملا باعث عدم رشد و پیشرفت روستاهای سیستان عزیز و در حال احتضار است را برطرف و مشکلات ناشی از نقشه های بیست سال قبل طرح هادی روستاهای سیستان را برطرف کنید.

یکی دیگر از اهالی کرباسک به خبرنگار اوشیدا گفت: یکی از همسایه ها جدیدا دیوار به دیوار منزلش زمینی برای پسرش در روستای کرباسک گرفته و آن رت ساخته و در حال حاضر آماده سکونت است اما وقتی برای دریافت امتیاز اب و برق و تلفن مراجعه کرده نه رئیس شورا، نه دهیار و نه بنیاد مسکن و نه هیچ کس دیگر جواب او را نداده و تنها پاسخ خارج از محدوده gps است و نمی‌توان مجوز ساخت بدهیم را دریافت کرده است در حالی که چند منزل آن طرفتر این منزل نوساز هم قبلا ساخته شده و آب و برق و تلفن دارند.

رضا اذعان کرد: گویا در روستاهای دیگر از جمله سرحدی شمالی و ... این مشکل وجود دارد و هر ارگانی برای خود می خواهد روستانشینان زابل را اذیت کند.

وی تاکید کرد: نقشه آنها مربوط به حدود ۲۰ سال قبل هست در حالیکه هر ده سال باید بازنگری شود؛ هر کسی چند سال قبل خانه در روستاها ساخته خوش به حالش شده اما هر کس الان بخواهد بسازد بنیاد مسکن جی پی اس می زند و معلوم نیست بر چه مبنایی می‌گوید خارج از محدوده طرح هادی است و نمی توان جواز برای ساخت خانه ساخته شده صادر کرد بنابراین اب و برق و... به منزل تازه ساخت تعلق نمی‌گیرد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark