داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
معضلی که پایان ندارد؛
بوی نامطبوع همچنان حاکم بر فضای شهر زابل
کد مطلب: ۷۰۷۶۱
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۳
بوی نامطبوع در زابل سال هاست خاطر مردم این شهرستان را آزرده است.
بوی نامطبوع همچنان حاکم بر فضای شهر زابل
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از مهمترین معضلات شهرستان زابل را می توان وجود زباله و بوی نا مطبوع فاضلاب در برخی از خیابان های اصلی این شهرستان دانست.

مسئولین زابل که این شهرستان به عنوان کلان شهر شمال استان سیستان و بلوچستان مطرح می شود در سال های اخیر نوانسته اند آن طور که باید رضایت شهروندان را جلب کند.

زابل یکی از نقاط مهم گردشگری در استان سیستان و بلوچستان است که قبل از ویروس کرونا مقصد بسیاری از گردشگران بوده است، اما با این وجود از ظرفیت گردشگری نه تنها در این شهر استفاده ای نشده است بلکه شهروندان هر ساله شاهد پسرفت آن هستند.

یکی از عوامل عدم پیشرفت زابل را می توان نبود سرمایه گذار در این شهرستان دانست.

به گفته غلامرضا گنجی فرماندار شهرستان زابل بسیاری از سرمایه گذاران به این شهرستان مراجعه می کنند اما تمایلی به سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در زابل را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: باید از سرمایه داران سیستانی برای سرمایه گذاری در منطقه مادری خود استفاده کرد تا شاهد پیشرفت و آبادنی این شهرستان باشیم.

ابوالفضل شهرکی یکی از فرهنگیان شهرستان زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: یکی از وظایف شهرداری، تنظيف و نگه داري و تسطيح معابر و اماكن عمومي مردم و مجاري آب هاي سطحي و فاضلاب هاي سطحي است.

وی افزود: در ماده دوم وظایف شورا آمده است، بررسی و شناخت کمبودها ، نيازها و نارسايي های اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی ، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابيه و تهيه طرحها و پيشنهادهاي اصلاحي که هیچ کدام در این شهر دیده نمی شود.

شهرکی بیان داشت: وقتی درسطح شهر قدم میزنید نقاطی را مشاهده می کنید که سرشار از زباله و فاضلاب خانگی است،البته درخیابان های فرعی بسیار زیاد تر از خیابان های اصلی این معضل وجود دارد.

وی ادامه داد: وقتی به دنبال منشاء آنها بگردیم متوجه خواهیم شد که این بوها از مجاری های سطحی می آید،علاوه بر بو همه می دانیم که از لحاظ بهداشتی نیز وضعیت این مجاری های (جوی ها) شهر قابل قبول نیست.

شهرکی گفت: اگر رسیدگی نشوند موجب بیماری زایی خواهند شد و شاید علت هم این باشد که کف این مجاری ها خراب شده و مواد موجود در جوی ها از پسماندها می باشد.

وی تصریح کرد:این فاضلاب ها در کف جوی رسوب می کنند که در نهایت موجب بند آمدن آب ها می شوند که با گذشت زمان بوهای نامناسبی از جوی ها به اطراف پخش شود.

وی گفت: این مشکل احتمالا با مرمت وبازسازی جوی ها وبه خصوص کف سازی آنها وهم چنین شست وشوی حداقل یک بار در هفته، حل شود.

موسی خمری شهردار شهرستان زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: کار رفت و روب جوی ها و معابر در زابل آغاز شده است و محل هایی که ناشی از رهاسازی فاضلاب های خانگی است پس از شناسایی در حال تمیز شدن هستند.

شهردار زابل ادامه داد: خیابان فرخی وفرعی ها، حافظ جنوبی ، یل غربی و هیرمند شمالی با همت پاکبانان تمیز و عاری از زباله شده اند.

وی بیان داشت: متاسفانه بسیاری از شهروندان اقدام به رها سازی فاضلاب های خانگی در جوی ها می کنند و یا زباله های خانگی را در سطل زباله قرار نمی دهند.
وی گفت: این امر باعث می شود که زباله ها در محل انباشت و بوی نامطبوعی به خود بگیرند.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark