داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
خداحافظی زود هنگام با مرغوب ترین گندم ایران/کم کاری محیط زیست دامان کشاورزان سیستانی را گرفت
کد مطلب: ۶۵۴۰۸
تاریخ انتشار:شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۸
بیشترین کم آبی را مردم سیستان در دو سال اخیر تجربه کرده اند، عدم پیگیری دولتی ها جهت حق آبه تالاب هامون، باعث شده است تا هر سال کشور افغانستان در ارسال آب حریصتر از سال قبل شده باشد.
خداحافظی زود هنگام با مرغوب ترین گندم ایران/کم کاری محیط زیست دامان کشاورزان سیستانی را گرفت
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ تالاب بین المللی هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین در خاورمیانه است که طی سالهای گذشته بر اثر بدعهدی کشور افغانستان در ارسال حق آبه ، این دریاچه به طور کامل خشک شده است.
این دریاچه در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و سرچمشه آن در کشور افغانستان از کوه های هندوکش به سوی ایران سرازیر می شود، بخش اعظمی از تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد که امروز به طور کامل خشک و به بیابان تبدیل شده است.
اما بیشترین کم آبی را مردم سیستان در دو سال اخیر تجربه کرده اند، عدم پیگیری دولتی ها جهت حق آبه تالاب هامون، باعث شده است تا هر سال کشور افغانستان در ارسال آب حریصتر از سال قبل شده باشد.
با این حال بسیاری از مردم این منطقه محیط زیست استان را مسئول اصلی این مصیبت می دانند، مصیبتی که برای هر یک از کشاورزان سیستانی حکم پایان رویای کشت در مزارع را به دنبال دارد.
شریف سارانی نماینده کشاورزان منطقه سیستان در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: اکثر کشاورزان در سال جاری نمی توانند محصولات خود را به زیر کشت ببرند.
وی دلیل اصلی خشکسالی در سیستان را کم کاری محیط زیست استان سیستان و بلوچستان دانست و افزود: حتی یک قطره آب نیز امسال به کانال های آب سیستان وارد نشده است در صورتی که هر سال در این فصل سیستانی ها می توانستند محصولات پاییزی خود را به زیر کشت ببرند.
سارانی عنوان داشت: انبار غله ایران در حال نابودی است و مدیران محیط زیست هنوز در حال برگزاری نشست و چاره اندیشی هستند ، اکنون زمان انجام کار فرا رسیده اما متاسفانه مدیران این سازمان هنوز نمی دانند برای چاره سازی این مشکل چه فعالیتی انجام دهند.
نماینده کشاورزان منطقه سیستان خاطرنشان کرد: اگر به همین شکل مدیریت در سیستان ادامه داشته باشد می توان در آینده یک فاجعه عظیم را شاهد بود گرچه که بخش هایی از این فاجعه در برخی از روستاهای سیستان در حال شکل گیری است.
وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه افغانستان سد هایی بسیار بلندی را برای نگهداری آب تالاب هامون احدث کرده است اما می توان با دیپلماسی حق آبه اصلی تالاب هامون را از آنها طلب کرد.
سارانی تصریح کرد: هر سال مسئولین افغانی آب کمتری را به ملت ایران می دهند که این موضوع ضعف مدیریت در سیستان را بازگو می کند، نمایندگان سیستان برای حل این فاجعه باید به میدان آیند و چاره اندیشی کنند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark