داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
کمبود فضای سبز در آلوده ترین شهر جهان
کد مطلب: ۶۴۸۷۸
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
شهرستان زابل که به آلوده ترین شهر جهان مشهور است شاید تنها شهر از نظر کمبود فضای سبز در کل ایران باشد.
کمبود فضای سبز در آلوده ترین شهر جهان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، ایجاد فضای سبز در شهرها باعث شده است تا بسیاری از شهروندان با رجوع به این مکان ها اوقات فراغت خود را در پارک ها بگذرانند ، همچنین این مکان ها ، فرصت مناسبی برای افراد مسن ایجاد کرده است تا دست کم از این فضا برای ورزش صبحگاهی استفاده کنند.

شهرستان زابل شاید تنها شهر از نظر کمبود فضای سبز باشد، پارک ها و مکان های سبز در این شهرستان به طور کل به اعداد یک و دو می رسند، در صورتی که شهردار قبلی این شهرستان تنها پارک مجهز به فضای سبز این شهرستان را با تخریب کامل رو به رو ساخته است که اکنون شهروندان سیستانی برای گذراندن اوقات فراغت خود تنها پارک یعقوب لیث را پیش روی دارند.

از جمله معایب پارک یعقوب لیث را می توان ،نبود درختان تزئینی، و همچنین ، نبود فضای کافی برای جمعیت کل شهرستان زابل عنوان کرد، پارک کوچکی که هیچ شباهتی به مکان های تفریحی دیگر شهرهای ایران ندارد، تنها مزیت این پارک نیز وجود زیارتگاه سید محمد باقر موسوی است .

با این حال مکان های تفریحی در زابل انگشت شمار هستند، بسیاری از جوانان برای اوقات فراغت خود، از قهوه خانه هایی که با قلیان پذیرایی می کنند استفاده می کنند و برخی از آنها نیز به مواد مخدر روی آورده اند.

یکی از پارک های محله ای در محله هامون 17 زابل، به گفته شهروندان به انبار زباله تبدیل شده است.

این پارک بیش از یک سال است که، نقش زباله دانی محله را بازی می کند، و عملا از شکل و ظاهری پارک خارج شده است، همچنین خطرات ناشی از بیماری های واگیر دار به دلیل وجود زباله بالا رفته است.

یکی از شهروندان این محله به خبرنگار اوشیدا گفت: برخی از این زباله ها مربوط به ساختمان مجاور است که با رها کردن آجرها بیخیالی را به آخر رسانده اند.

وی افزود: شهرداری باید اقدام مثبت در خصوص بازسازی این پارک انجام دهد و یاد دستکم ، زباله های اطراف این پارک را پاکسازی نماید.

علی احمدی کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: در وقتی که مواد مخدر جای پر کردن اوقات فراغت را می گیرد، ایجاد فضاهای ورزشی و همچنین تفریحی در یک شهر الزامی می شود.

وی افزود: زابل که مرکزیت منطقه سیستان به شمار می رود، هیچ پیشرفتی در سال های اخیر نداشته است، حتی گورخوابی در این شهر رو به افزایش است.

موسی خمر شهردار زابل در مهر ماه سال جاری در جمع اصحاب رسانه گفت:یک تیم متخصص فضای سبز با سرگروهی یکی از شهروندان که به صورت افتخاری همکاری می کند، در حال کاشت فضای سبز در پارک ملت زابل هستند.

خمر تصریح کرد: در بحث آبنما و آبشار پارک ملت نیز ، برآورد ریالی شده است تا مقدار بودجه لازم را پیشبینی و پارک آماده استفاده موقت برای شهروندان شود.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark