داخلی آرشيو خبر صفحه استان
۱
امتیاز مثبت 
۳
 
یادداشت/ دکتر احمد قنبری، عضو هیات علمی دانشگاه زابل
چرا احیا قلعه رستم یکی از اولویتهای یکی از نمایندگان سیستان است
کد مطلب: ۶۲۸۷۲
تاریخ انتشار:شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۷
احمد قنبری رئیس سابق دانشگاه زابل و استاد فعلی دانشگاه در یادداشتی دلایل علمی احیا قلعه رستم که توسط نماینده سیستان در حال اجراست پرداخته است.
چرا احیا قلعه رستم یکی از اولویتهای یکی از نمایندگان سیستان است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ دو هدف و راهبرد احتمالی می تواند تلاش شبانه روزی نماینده سیستان را برای احیا قلعه رستم توجیه کند.

الف. یکی از اصول مسلم در پایداری نظام‌های مصنوعی و دست ساخته بشر درجه خود اتکایی آن است.

در طول تاریخ شاهد بودیم که به دلیل نفوذ ناپذیری خاک و موقعیت پستی بلندی و شیب زمین همواره مقدار آب قابل توجهی، آب ناشی از باران‌های فصلی در محدوده شهر سوخته جمع و نهایتا تبخیر و هدر می رفت در حالی‌که مهمترین عامل محدود کننده در این محدوده جغرافیایی کمبود آب است.

حالا با یک تصمیم و حرکت علمی تحت عنوان جمع آوری آب باران یا water harvesting و هدایت آب در گودال مصنوعی و از طریق یک اصل خیلی ساده و آن کاهش سطح به حجم از طریق جمع کردن آب در این گودال مصنوعی سبب کاهش و حتی جلوگیری از تبخیر و همچنین نفوذ در عمق خواهد کرد که نتیجه آن دسترسی به هزاران متر مکعب آب ناشی از اقلیم و شرایط خود منطقه خواهد بود.

مسلما در قدم بعدی این آب را برای توسعه قلعه رستم، توسعه گردشگری و حتی فضای سبز و حتی تولید محصولات در مقیاس کم خواهد کرد و نتیجه آن ارائه یک مدل توسعه در کویرها و قابل تبلیغ و کاربرد در کل کشور خواهد شد.

ب) هدف دوم احیا و بازسازی آسیاب بادهای متعدد در محدوده قلعه رستم خواهد بود احیا این آسیاب بادها و خود قلعه احیا جایگاه سیستان در تاریخ گذشته ایران و جهان خواهد بود که نشان می دهد که این‌همه آسیاب بادی در تاریخ گذشته در سیستان آن روز، یعنی سیستان انبار غله بوده است و در پایداری نظام سیاسی ایران اثر گذار بوده است.

از طرفی احیا آسیابهای بادی یعنی اینکه که مردمان سیستان، مردمانی دانشمند بودند و در این سرزمین علم و دانشمند از منزلت و جایگاهی برخوردار بوده است.

نتیجه دستیابی به این دو هدف یعنی تاییدی دوباره بر هویت سیستان و سیستانی، تا که سیستانی مجبور نشود به خاطر چند نفر در شهرک قدس حتی اگر سیستانی باشند خجالت بکشد، یعنی سیستان از خود هویت و افتخاراتی دارد.

اگر امروز دچار مشکل شده و مرمانش مهاجرت میکنند حتما کسانی مقصرند که سیستان به این فلاکت رسیده است.

خلاصه سخن این تلاش، تلاشی عقلانی است و در نهایت کمک به توسعه گردشگری خواهد کرد هر چند ممکن است کاستیهایی هم داشته باشد که با همدلی و همکاری قابل حل شدن هستند.

انتهای پیام /
Share/Save/Bookmark
حسن
۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۰۸:۵۲:۵۵
به این کار شما میگن ماستمالیشین !!!! افرین (15653)