داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
یادداشت؛
فاجعه گسترش فرهنگ تغییر مسیر انهار در سیستان
کد مطلب: ۶۵۴۱۲
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۳
گسترش فرهنگ جابه جایی انهار در سیستان به نفع سیستان مصیبت دیده نیست و باید در این باره تمهیدی اندیشیده شود.
فاجعه گسترش فرهنگ تغییر مسیر انهار در سیستان
به گزارش اوشیدا؛ سلطانعلی عابدی فعال رسانه ای حوزه سیستان طی یادداشتی نوشت:

با طولانی شدن خشکسالی در سیستان و غافل ماندن کشاورزان از زمین های مزروعی خویش، عده ای سوء استفاده گر به صورت شبانه در صدد تغییر مسیر و جابه جایی انهار بر آمده تا بستر رودخانه را به ملک شخصی خود افزوده و از آنها بهره برداری خصوصی نمایند.
این افراد با نفوذ از سوی برخی مدیران و نهادهای مرتبط حمایت شده و متاسفانه به عواقب اقدامات آنها اندیشیده نمی شود.

در روستای کریم دهمرده از توابع سیستان، یکی از خانواده های با نفوذ، مدتها قبل اقدام به تخریب نهری با قدمت بیش از یکصد سال می نماید. در دو طرف این نهر درختهای گز و کرگزی قطور و با عمری به قدمت نهر تخریبی وجود داشته که متاسفانه متخلفان ابتدا اقدام به قطع آنها نموده و سپس بستر رودخانه را جهت مصارف شخصی به ملک خود می افزایند. اگر چه در زمان وقوع جرم یکی از مقامات قضایی در مورخه 9/11/88 به کلانتری محل دستور داده تا علت تخریب و زمان آن بررسی و سپس متخلف به شعبه مربوطه مراجعه نماید. این دستور قضایی به دلیل برخورداری فرد خاطی از حمایت های دولتی و بالاخص حمایت فرزندش در فرمانداری زابل اجرایی نشده و به دست فراموشی سپرده می شود.
متخلفان که از عدم پیگیری و بررسی خطور آنها چشم پوشی شده، پا را فراتر نهاده و در نبود مالک زمین مزروعی همجوار، نهری جدید به طول 120متر ایجاد می کنند تا مانع اعتراض سایر ذینفعان گردند.
در زمان وقوع جرم جهاد کشاورزی زابل که وظیفه ی حفظ و نگهداری از انهار درجه بندی شده ی سه و چهار را بر عهده داشته از وقوع این جرم چشم پوشی کرده و هیچ اقدام قانونی و بازدارنده ای نمی کنند چون فرزند متخلف شاغل در جهاد کشاورزی بوده است. منابع طبیعی نیز در خصوص قطع درختان چندین ساله سکوت کرده چون فرزند دیگر متخلف از کارمندان ارشد و با نفوذ فرمانداری زابل بوده است.
اکنون مالک زمین جهت بهره برداری اقتصادی در صدد تسطیح زمین خود و پرنمودن نهر غیرقانونی و رفع تصرف عدوانی طبق اسناد موجود در اصلاحات ارضی برآمده است. همان نهادهایی که در گذشته وظیفه ی نظارتی و قانونی خود را به خوبی انجام نداده اند اکنون به حمایت از مظلوم جانب افراد متخلف را گرفته و مانع اجرای قانون می شوند و به انحاء مختلف از اجرای قانون و خواسته ی قانونی فرد آسیب دیده طفره می روند.
وقتی جهاد کشاورزی، امور آب سیستان و منابع طبیعی از وظیفه ی نظارتی و قانونی خود قصور می کنند نظم در آبیاری و آبرسانی به مناطق مختلف سیستان به مانع برخورده و در نتیجه به جای حل و فصل ریشه ای آن افراد دیگری فدای منافع متخلفین می شوند.
گسترش فرهنگ جابه جایی انهار در سیستان به نفع سیستان مصیبت دیده نیست و باید در این باره تمهیدی اندیشیده شود. این انهار قدمت فراوانی داشته و اکوسیستم منطقه منوط به حیات آنهاست. اگر هر بهره برداری خودسرانه اقدام به تغییر مسیر نهری نماید و بستر نهر را به عنوان ملکی مشاء تصاحب نماید و درختان کهن را قطع نموده یا سهوا بخشکاند، ساختار زیست محیطی منطقه به هم ریخته و خطر فرسایش بادی و نفوذ خاک در زندگی روستانشینان و حتی خطر دفن روستاها در میان خروارها خاک افزایش می یابد.
حداقل توقعمان از جهاد کشاورزی و مدیر عامل آب منطقه ای و منابع طبیعی استان اینست که نظارت بیشتری بر نمایندگان خود در شهرستان ها که با روابط قومی و مردمداری قوانین را دور می زنند انجام دهند. گسترش این فرهنگ نادرست موجب شده تا همسایگانی که سال ها به نیکی در کنار هم زندگی کرده اند اکنون با دشمنی در مقابل هم صف آرایی کرده و با دعواهای طایفه ای سیستان را ناامن جلوه داده و زمینه سرمایه گذاری در آنرا به حداقل برسانند.


یادداشت: سلطانعلی عابدی
Share/Save/Bookmark