داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
طوفان در سیستان تداوم دارد؛
رقابت کرونا و ریزگرد ها برای نابودی ریه سیستانیان
کد مطلب: ۷۰۱۵۹
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۰
طوفان های سیستان در دو دهه گذشته یکی از دلایل اصلی ابتلا افراد به بیماری های تنفسی بوده است.
رقابت کرونا و ریزگرد ها برای نابودی ریه سیستانیان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ یکی از ویژگی های خاص منطقه سیستان بروز طوفان های شدید همراه با ریزگرد ها است که در تابستان معمولا آغاز می شود و تا ۱۲۰ روز ادامه خواهد داشت.

طوفان های سیستان در دو دهه گذشته یکی از دلایل اصلی مهاجرت افراد از منطقه سیستان بوده است ، بستر خشک تالاب هامون  باعث شده بود تا این تالاب به کانون اصلی ریزگرد ها تبدیل شود.

با این حال گرچه در سال جاری و پس از آبگیری بخش هایی از تالاب هامون از شدت ریزگردها هنگام طوفان کاسته شده است اما همچنان این طوفان ها با گرد و غبار همراه است که در این شرایط کرونایی شرایط را برای مردم تغییر داده است.

دکتر هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشدا گفت: عوارض گرد و غبار به صورت شدت گرفتن بیماری های ریوی از جمله آسم و بیماری های مزمن انسدادی ریه است.

وی افزود: احتقان بینی احتمال ابتلا به سینوزیت ، التهاب داخل بینی ، سوزش و خارش بینی ، عطسه و آبریزش ، عفونت تنفسی فوقانی، احساس درد و سوزش گلو و التهاب حلق و حنجره از جمله این عوارض می باشد.

میرزایی بیان داشت: در طولانی مدت گرد و غبار می تواند منجر به کاهش عملکرد و انسداد مزمن ریه شود، تنگی نفس نخستین علامتی است که فرد با آن مواجه می شود.

وی ادامه داد: گرچه آثار کوتاه مدت آلودگی هوا بیشتر شامل حساسیت چشم ها ، بینی و حلق، عفونت دستگاه تنفسی ، سر درد ، تهوع و واکنش آلرژیک است اما این پدیده در دراز مدت می تواند بیماری مزمن تنفسی، سرطان ریه ، بیماری قلبی و حتی آسیب به سایر ارگان های بدن را ایجاد کند.

میرزایی گفت: گرد و غبار بیشتر بر روی افرادی تاثیر می گذارد که دچار بیماری های تنفسی همچون آسم هستند، و در این افراد حالاتی همچون سرفه و خس خس سینه مشاهده می شود.

وی همچنین اظهار داشت: متاسفانه ریه کودکان و سالمندان نسبت به سایر افراد از حساسیت بالایی برخوردار است و این دو گروه از افراد در صورت مواجهه با شرایط بد آب و هوایی به سرعت واکنش نشان می دهند.

میرزایی بیان کرد: ریزگرد ها سلامت ریه سالمندان و کودکان را می تواند به خطر بیاندازد و می تواند حتی افراد دیگر را نیز در بر گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال ما با ویروس کرونا نیز مواجه هستیم که تاثیر مستقیم بر روی ریه دارد ، لذا از شهروندان تقاضا می شود تا در این ایام نکات بهداشتی را رعایت کنند و حد امکان در خانه بمانند.

وی ادامه داد: هنگام رفتن به بیرون از منزل حتما از ماسک استفاده شود .

خسروی کارشناس هواشناسی استان سیستان و بلوچستان نیز در خصوص تداوم طوفان های منطقه سیستان گفت: باد های ۱۲۰ روزه در شمال استان همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: البته شدت این طوفان ها کاسته خواهد شد و ریزگرد های همراه با این طوفان نیز کمتر خواهد شد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark