داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
گزارش اوشیدا از تداوم طوفان در سیستان؛
آسمان زابل سیاه پوش شد/مردم منتظر تداوم طوفان باشند/ آمادگی کامل دستگاه های امدادی در سیستان
کد مطلب: ۶۴۳۹۵
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۵
مدیرکل ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در پی اعلام هشدارهای اداره کل هواشناسی مبنی بر وزش طوفان و گرد و خاک در سیستان و ادامه آن تا پایان هفته جاری، نیروهای دستگاه های اجرایی به حال آماده باش قرار گرفتند.
آسمان زابل سیاه پوش شد/مردم منتظر تداوم طوفان باشند/ آمادگی کامل دستگاه های امدادی در سیستان
به گزارش اوشیدا، در حالی امروز مردم مناطق شمالی سیستان و بلوچستان پنجاه و سومین روز از آغاز طوفان های ۱۲۰روزه را تجربه می کنند که در این مدت طوفان شدید شن به همراه گرمای طاقت فرسای هوا و نبود آب آشامیدنی در بسیاری از مناطق سیستان موجب شده تا جمع کثیری از شهروندان شهرستان های شمالی این استان گرفتار بیماری و مشکلات ناشی از ریزگردها و خشکسالی شوند.

مردم سیستان خانه نشین شدند
در همین رابطه یکی از شهروندان سیستانی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، اظهار داشت: طوفان و گرد و خاک موجب بروز مشکلات فراوانی برای مردم شده تاجایی که دیگر نمی توانیم از خانه خارج شده و مجبور هستیم کل شبانه روز را در خانه با درهای بسته سرکنیم.

وی افزود: شدت آلودگی هوا و ذرات معلق به اندازه ای است که دیگر ماسک های استفاده شده توسط شهروندان نیز پاسخ گو نیست و ریه های همه ساکنین پر از خاک شده است.

عباس کیخا با گلایه از عدم توجه مسئولین، بیان کرد: مسئولین باید به صورت اساسی برای این شرایط چاره اندیشی کنند و برای تثبیت شن های روان و تامین حق آبه سیستان اقدام کنند.

دامداران مجبور به ذبح دامها شده اند
محسن بندانی هم در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، بیان کرد: طوفان شدید و خشکسالی موجب شده تا دامداران با مشکلاتی چون عدم توانایی در تامین غذای دامها مواجه بوده و باید مرگ آنها را به چشم ببینند.

این شهروند زابلی با درخواست از مسئولین برای کمک به مردم منطقه، گفت: اگر در این روزهای سخت به مردم کمک نشود بسیاری از آنان مجبور هستند تا دام ها و حیوانات اهلی خود را ذبح کنند تا شاهد تلف شدنشان نباشند.

وی قطعی مکرر آب و برق را نیز از مشکلات اساسی در سیستان دانست و تصریح کرد: در این گرمای شدید هوا و طوفان شن مردم بیش از پیش به آب و برق نیاز دارند اما قطعی مکرر برق و آب نیز دردی دیگر بر دردهای مردمان این دیار افزوده است

آمادگی کامل دستگاه های امدادی در سیستان

مدیرکل ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به آماده باش کامل نیروهای امدادی در شمال استان، اظهار کرد: در پی اعلام هشدارهای اداره کل هواشناسی مبنی بر وزش طوفان و گرد و خاک در سیستان و ادامه آن تا پایان هفته جاری، نیروهای دستگاه های اجرایی به حال آماده باش قرار گرفتند.

‌شهنوازی افزود: سرعت باد به بیش از ۹۰ کیلومتر بر ساعت و دید افقی به هزار متر و غلظت ذرات معلق در هوا هم به ۱۷ برابر حد مجاز گزارش شده است.

وی بیان کرد: نیروهای راهداری برای ماسه روبی در منطقه سیستان حضور دارند و نیروهای جمعیت هلال احمر استان و سیستان نیز به توزیع اقلام مورد نیاز در مناطقی که نیاز به ماسک یا سبد غذایی دارند، اقدام می کنند و راه های جاده ای و مواصلاتی استان باز است.

وی ادامه داد: بیمارستان ها و مراکز خدمات جامع سلامت در سیستان در آماده باش کامل است و توصیه می شود مردم در این هوای ناسالم از منازل خود خارج نشوند و به رانندگان هم تاکید می شود برای حفظ سلامتی خود از تردد غیر ضروری پرهیز کنند.

تداوم طوفان تا پایان هفته
همچنین کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر ادامه دار بودن طوفان شدید تا پایان هفته جاری، گفت: با توجه به شدت طوفان انتظار می‌رود توده عظیم گردوغباری در نواحی شمال شرق استان شکل گرفته و رفته‌رفته به نواحی مرکزی و جنوبی‌تر استان نیز نفوذ کند که پیامد این شرایط کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در این مناطق است‌.

فرجی با بیان اینکه وزش باد شدید و گردوخاک همچنان در شمال استان تداوم دارد، خاطرنشان کرد: براساس الگوهای پیش‌یابی تا پنج‌شنبه هفته جاری وزش باد شدید و گردوخاک و گاهی طوفان گردوخاک در پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز ادامه دارد.

وی تصریح کرد: شدت طوفان به حدی است که در محورهای مواصلاتی زابل- نهبندان، زاهدان-نهبندان، زاهدان-زابل،زاهدان-بم و ایرانشهر –بم بیشترین کاهش دید رخ می‌دهد. علاوه بر این احتمال اختلال در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای‌، ریلی و هوایی نیز وجود دارد.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در این مدت علاوه بر نفوذ گردوغبار به نواحی مرکزی، مرز شرقی و نیمه جنوبی استان، باد و گردوخاک با شدت کمتر منجر به خیزش گردوخاک در این نواحی می‌شود.

وی با بیان اینکه کاهش دمای هوا از دیگر تغییرات جوی پیش رو در شمال استان است، افزود: انتظار می‌رود به سبب وزش بادهای شمالی دمای هوا در نیمه شمال استان بین ۳ تا ۵ درجه کاهش یابد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
مرجع : اوشیدا
    عکاس :