داخلی آرشيو خبر صفحه طوایف سیستان
۵
امتیاز مثبت 
۵
 
طایفه کلبعلی یا علی زائی، از طوایف سیستان
کد مطلب: ۴۹۸۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۲۸
اوشيدا: طایفه کلبعلی یا علی زائی، از طوایف سیستانی است
به گزارش پايگاه خبري اوشيدا: طایفه کلبعلی یا علی زائی، از طوایف سیستانی است که خود را از اعقاب حمزه عموی پیامبر اسلام و در نتیجه از نژاد عرب می‌دانند. سال‌ها پس از کشته‌شدن حمزه، یکی از نوادگان وی به نام نیکه در جنگ با هند در ناحیه کلکته کشته شد و در همانجا به خاک سپرده شد که براساس ادعای مطلعین طایفه کلبعلی، آرامگاه وی زیارتگاه مسلمین هند است.

کلبعلی از نوادگان علی نیکه‌است که پس از وی افراد زبده‌ای چون مولاداد و محمدخان و محمد اسماعیل خان وجود داشته‌اند که پسران محمداسماعیل خان بعد از کشته شدن پدرشان در هرات و چخانسور افغانستان مسکن گزیدند و شاخه‌های هراتی و چخانسوری را بوجود آوردند.

غیبی خان پسر محمدخان و برادرزاده وی به نام محمد، به همراهی جمعی از افراد قبیله خویش به سیستان ایران کوچ کرده و در یک منطقه جنگلی و بلامنازعه به کار دامداری و کشاورزی پرداختند.غیبی خان در منطقه مذکور، ده کلبعلی را به نام پدری شان بنیان کردند و سالهای زیادی مسکن و ماوای طایفه کلبعلی‌ها بود.بعدها به علت هجوم ریگ‌های روان و بادهای ۱۲۰ روزه، این طایفه به شهرهای زابل، زاهدان، گوهرکوه، بندر عباس، مشهد و نواحی شمال کشور (ترکمن صحرا) کوچ کردند.

از نام آوران طایفه کلبعلی به کریم خان می‌توان اشاره نمود که در دوران ناامنی افغانستان، با دوازده هزار خانوار راهی ترکستان شد و در آنجا به مقام‌های عالی رسید پس از انقلاب روسیه، دولت از ایل کریم خان خواست تا دختران را به مدرسه بفرستد اما وی بر اثر تعصبات قومی-مذهبی از کلیه مناسبات و مقام‌ها چشم پوشید و به همراه طایفه خویش مصمم بازگشت به افغانستان شد. این امر سبب شد تا دولت روسیه از طریق هوا و زمین به تعقیب وی بپردازد و او با مقاومت و به روش جنگ و گریز خود را به سرخس ایران رساند.این ر خداد توسط مردان مطلع طایفه رخشانی که هم پیمتن کلبعلی بوده‌اند مورد تائید می‌باشد. ورود کریم خان به سرخس مورد قبول دولت ایران واقع نشد و در نتیجه نیروهای دولتی ایران به ایل کریم خان دستور عقب گرد دادند. کریم خان به هر ترتیب از روسیه عقب نشینی و به افغانستان پناهنده شد. افغان‌ها نیز او را به کابل فرستاده و تحت نظر قرار دادند. و ایل و طایفه وی را در ناحیه شاه آباد هرات مستقرنمودند. در جریان جنگ کریم خان با روس‌ها، زنان وی کشته شدند و او با دختری از هرات افغانستان ازدواج کرد که نتیجه آن دو فرزند به نام‌های عبدالحسین خان و عبدالعزیزخان شد. عبدالحسین خان بزرگ و رییس طایفه کلبعلی در چخانسور افغانستان است.
بازدید کننده گرامی شما میتوانید جهت تکمیل و بروز رسانی اطلاعات طوایف سیستان مارا یاری نمایدایمیل:info@oshida.ir
Share/Save/Bookmark
مرجع : ويكي پديا
    عکاس :
محسن علي زائي
۱۳۹۲-۰۳-۱۶ ۱۰:۰۲:۳۳
باسلام لطفا از طايفه علي زائي جامع تر و كامل تر توضيح دهيد (3308)
 
محمود علیزایی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۳۴:۲۱
سلام اگه میشه درباره تیر‌ه های علیزایی بنویسید (9517)
 
سلام شجره نامه طایفه علیزهی رابفرست
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۶:۴۳:۵۸
سلام خوبه شجرهنامه طایفه علی زهی را تعریف کنید (9987)
 
علی علیزایی
۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۱۹:۵۶:۱۵
ازطایف علیزایی فرزندیوسف یوسف فرزندگل محمد گل محمدفرزندمیرزامحمدهستیم نشیمن سرخس لطفااگراطلاعات اگردارید بنویسید (13582)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۹:۳۴
س وعرض ادب بنده نمیدانم آیاقوم علیزهی پشتون هست یا نیست ؟ شناختی که من از قوم بزرگ عیلزهی دارم میتوان گفت که این قوم بزگ پشتون هست و بیشترینشا در هلمند وفراه زندگی میکنند لطف کنید آنچه را نمدانید از افراد آگاه کمک بگیرید امید است در این راه موفق باشید کمی بیشتر جستجو کنید الله حافظ (13612)